Léčil jsem se s depresemi přes 10 let u psychiatra, půl roku navštěvuji psychologa. Chci si zařídit eutanazii, jak na to?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 7. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

Jsem plnoletý. Trpím depresivní poruchou, která není léčená již přes 10 let. Snažil jsem se poctivě navštěvovat psychiatrii již přes 10 let, aktuálně navštěvuji i psychologa půl roku. Cvičím, stravuji se zdravě. Nepiji alkohol, nekouřím a neužívám žádné typy drog. Chodím normálně do práce a přispívám společnosti nemalou částkou. Již přes deset let mi nic nepomáhá. Antidepresiva brát nemohu. Mají na mě tolik negativních účinků, že jejich konzumace mi úplně likviduje život. Mám po lécích těžké psychosomatické problémy a mění mě do stavu absolutní izolace od lidí. Po deseti letech se nenašel lékař, který by mi pomohl. Psychiatrie na mě působí spíše jako business, než jako služba, která by se věnovala léčbě psychických problémů. Spíše mám pocit, že všude svojí depresí obtěžuji. Nechci pokračovat v další léčbě, která mi tak dlouhou dobu nepomáhá. Čím starší jsem, tím více se deprese zesilují a nechci čekat, až to bude natolik neúnosné, že ráno nebudu moci vstát do práce. Nechci čekat na to, až padnu na společenské dno, ke kterému to vede.
Jsem definitivně rozhodnutý ukončit svůj život, avšak nechci to dělat nedůstojnou formou. Rád bych odešel důstojně a zažádal si o Eutonazii ve Švýcarsku, či v jiné zemi, která to umožňuje a zaplatil všechny náklady spojené s výkonem této služby. Píši tento dotaz dopředu, protože toto rozhodnutí nemusím učinit okamžitě. V tuto chvíli ještě stále žít mohu, ale cítím, že jsem na konci. Rád bych znal všechny možnosti, jak si mohu tuto službu zajistit. Případně kontakt na někoho, kdo by mi pomohl tuto službu vyřídit.

Moc děkuji.
Hezký den přeji.
Tomáš

Tomas

Dobrý den, Tomáši,

děkuji za důvěru. Píšete o svých depresích, se kterými si nevíte rady. Uvádíte, že antidepresiva na Vás působí řadou nepříznivých vedlejších účinků, které jsou pro Vás ještě hůř snesitelné než deprese sama. Půl roku navštěvujete psychologa. Cvičíte, jíte zdravě, nepijete alkohol, nekouříte a neužíváte žádné drogy. Chodíte do práce. Přesto se cítíte velmi špatně a máte obavy, že se dostanete do stavu, kdy nebudete schopen vstát z postele. Píšete, že jste rozhodnutý pro ukončení života, a ptáte se na možnosti eutanazie ve Švýcarsku.

O podmínkách eutanazie nic nevíme a informace ani nezjišťujeme, jelikož stojíme na straně života. Ráda bych Vás podpořila v hledání dalších cest, jak svůj život zlepšit. Jako psychoterapeutka mám zkušenost, že nejlepších výsledků v léčbě deprese se dosahuje kombinací medikace a psychoterapie. Mnohým lidem psychofarmaka pomáhají, tak mne mrzí, že máte jinou zkušenost. Byla by však škoda rezignovat a utvrzovat se v postoji, že psychiatrie nikomu nepomůže, protože ve skutečnosti řadě lidí pomáhá. Můžete zkusit změnit psychiatra, místo po možnostech eutanazie pátrat po dobrých psychiatrických pracovištích, a všechno, co na Vaší straně stojí proti životu, probírat s psychoterapeutem. Může to být přesvědčení, že musíte být stále společnosti prospěšný, výkonný? U některých lidí trpících depresí je zapotřebí několikatýdenní nebo i několikaměsíční hospitalizace, aby se nastartovala správná léčba. To není selhání, ale boj o život a jeho kvalitu. Věřím, že nic nemá větší hodnotu než život sám.

Přeji Vám hodně sil a odvahy, abyste zvolil život, i přes nesnáze a bolest, které někdy přináší, a štěstí v nalezení vhodné pomoci.

Alexandra Lammelová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Alexandra Lammelová

Mgr. Alexandra Lammelová

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz