Kdy mohu žádat o obnovení vdoveckého důchodů?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, narodil jsem se 4.12.1965 a do 20.3. 2021 jsem pobíral vdovský důchod. Který byl přiznán v roce 1998 Kdy si mám zažádat o obnovení vdovského důchodu. Potřebné odpracované roky 35let už budu mít v 60 letech Děkuji.

Václav
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážený pane Václave,

obrátil jste se na nás s dotazem, kdy si máte požádat o obnovení vdoveckého důchodu.
Ve Vašem případě můžete žádat v období pěti let od posledního zániku vdoveckého důchodu, pokud splníte některou z níže uvedených podmínek pro nárok na vdovecký důchod po uplynutí jednoho roku:

  • pečujete — li o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
  • pečujete –li o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečujete – li o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • jste invalidní ve třetím stupni
  • dosáhl/a jste alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Co se týče poslední podmínky, tak dle údajů, které jste nám zaslal, byste ji splnil ve věku 61 let (dle důchodové kalkulačky a odečtení 4 let), bohužel však ne ve stanovené lhůtě do pěti let (poslední nárok Vám skončil v březnu a narodil jste se v prosinci). Nárok by se Vám tedy obnovil při splnění ostatních podmínek v následujících pěti letech (do 20.3. 2026).

Tyto informace si můžete ověřit na nejbližší pobočce České správy sociálního zabezpečení, kde se po sdělení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz