Kde mohu zjistit, zda a kdy mi zemřela dcera a kde měla pohřeb? Nikdo z její rodiny se mnou nekomunikuje.

Odpověď na dotaz ze dne 17. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den.Prosím o radu jak se mám dozvědět,že mi zemřela dcera.Po úmrtí mého manžela a po notářském řízení mi dcera řekla,že mě nenávidí a podobné negativní věci a už se mnou její rodina jak vnučka tak zeŤ nebyl v kontaktu.Jen jednou jsem se s dcerou potkala,nic se nedělo,vypadalo to jako běžný vztah.Od té doby jsem ji neviděla,když jsem potřebovala se něco o ní dovědět tak to bylo přes mého švagra.V pátek 13.7.2018 údajně měla zemřím má 50 letá dcera.Parte jsem nedostala,z rodiny mé dcery se mi nikdo neozval.Můj dotaz je,kde mohu zjistit,kdy zemřela a kdy měla pohřeb.Pro mě je to velmi zdrcující,že jsem se s dcerou nemohla ani rozloučit.Zeť si to nepřál,nemohu se s tím smířit.Děkuji za odpověď.Hendrychová
Anna Hendrychová

Dobrý den,

moc mě mrzí, že prožíváte takovou situaci. Přemýšlím, že můžete být ve velké nejistotě, co se vlastně stalo. Nevím, zda je informace o úmrtí Vaší dcery ověřená nebo na to usuzujete z nějakého signálu, náznaku. Každopádně Vám přeji, abyste získala informace, které potřebujete.

Informace o úmrtí se dají získat na matrice úřadu v místě úmrtí, buď nahlédnutím do matriční knihy nebo výpisem z matriční knihy. Za nahlédnutí do matriční knihy nebo za výpis z knihy se platí poplatek určený matrikou. K nahlédnutí je třeba zažádat, a to žádostí o povolení nahlédnout, dále je třeba mít s sebou průkaz totožnosti a doklady, kterými můžete prokázat, že jste člen rodiny své dcery, případně doklad, kterým prokážete, že je informace nezbytná pro uplatnění práv před orgány státu.

I když budete mít ověřeno, že dcera zemřela, dohledání místa pohřbení může být složité. Pokud budete tušit, kde by mohla být dcera pohřbena, můžete zkusit kontaktovat daný hřbitov. Jiná cesta mě nenapadá, pohřební služby tyto informace podávat nesmí. Nevím, jestli si dokážete představit zkusit v budoucnu ještě jednou oslovit zetě a na informace o úmrtí a pohřbení se zeptat.

Píšete také, že jste se s dcerou nemohla rozloučit. Pro případ, že byste zjistila, že k úmrtí skutečně došlo, Vám zkusím popsat pár možností, jak obvykle lidé řeší rozloučení, pokud se neúčastní pohřbu. Ráda bych Vás podpořila v tom hledat si způsob rozloučení, který pro Vás bude přijatelný. Občas lidé k rozloučení volí vytvoření vlastního pietního místa. Nevím, ale možná jste měly s dcerou nějaké oblíbené místo dříve než došlo k úmrtí Vašeho manžela, kam můžete zajít, strávit nějaký čas a vytvořit tam místo, kam jednou za čas přijdete, jako byste šla na hřbitov. Možná jste měly oblíbenou činnost, kterou se s ní můžete rozloučit a zakončit jí třeba zapálením svíčky a zavzpomínáním na čas, kdy jste spolu měly dobrý vztah. Možná máte fotografie nebo věci, které máte s dcerou spojené, ze kterých byste si udělala vzpomínkovou knihu nebo krabičku. Nevím, co by Vám pomohlo, jen nabízím to, co mě napadá, hledejte, co bude úlevné pro Vás.

Přeji Vám mnoho sil do kontaktu s úřady a rodinou.

Veronika Drnková