Kde mi bude poskytnuta eutanazie? Ráda bych také darovala důležité orgány. Prosím poraďte.

Odpověď na dotaz ze dne 9. 3. 2006 zobrazit původní dotaz

kde dosáhnu vlastní eutanazie? eutanazie není jenom dobrovolná sebevražda,ale i pomoc darováním důležitých orgánů.. předem děkuji, vladimir sýkora

sýkora vladimír
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážený pane Sýkoro,

Děkujeme za Váš dotaz. Pojem eutanazie není jednoduchý a o jeho definici se v současné době i v médiích živě diskutuje. Pod pojmem „vlastní eutanazie“ ale vidím jednoznačně stejný čin jako Vy: sebevraždu. A tu samozřejmě poskytnout nelze. Pokud však máte na mysli „milosrdné“ zabití (ať už vyžádané či nevyžádané) člověka, který je sužovaný utrpením, a to jinou osobou, nejčastěji lékařem, tak to je u nás nejen zakázané, ale i trestné. Takové jednání je rovněž považováno za nehumánní a neetické. Nelze to omluvit žádnými slovy, jde stále o zabití člověka. Názory různých autorů na eutanazii si můžete přečíst na tomto portále v části články: Eutanázie.

K Vaší poznámce o darování důležitých orgánů dodávám, že odebrání orgánů z mrtvého člověka za účelem transplantace u nás podléhá přísným a přesně daným pravidlům, rozhodně nelze použít orgány od člověka, který zemřel z důvodů sebevraždy či zabití jinou osobou.

Některé orgány lze darovat, aniž by dárce musel zemřít. Běžnou se již stala transplantace kostní dřeně, která dárce omezí zcela minimálně (není nutný žádný operační výkon, jde vlastně o náročnější „odběr krve“), v určitých případech lze věnovat i jednu ledvinu či část jater.

Pokud máte jakýkoliv další dotaz k této problematice, napište, pokusíme se Vám vše objasnit.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz