Kam se obrátit kvůli ohledání a vystavení listu o prohlídce zemřelého, když nebude mít ošetřující lékař ordinační hodiny?

Odpověď na dotaz ze dne 29. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, v případě úmrtí kdy ošetřující lékař nemá ordinační hodiny, v sobotu, v neděli, ve svátek apod., kam se obrátit pro ohledání a vystavení úmrtního dokladu. Děkuji Karel F.
Karel F.
Ptáte se, jak postupovat, pokud dojde k úmrtí mimo ordinační hodiny ošetřujícího lékaře, kdo provede ohledání a vystaví potřebný doklad. Předpokládám, že máte na mysli úmrtí v domácím prostředí a že jde o nemocného v terminálním stádiu nemoci.

Dobrý den,

jak píšete, prohlídku zemřelého vykonává ošetřující – nejčastěji praktický lékař. Pokud je praktický lékař nedosažitelný, třeba o víkendu, voláme Zdravotnickou záchrannou službu, linku 155. Zde je potřeba nahlásit, že se jedná o očekávané úmrtí. Pro takový případ je dobré mít doma přichystané lékařské zprávy, případně výsledky a nálezy z různých vyšetření absolvovaných v posledních letech, týdnech, dnech. Z těchto zpráv může lékař, který zesnulého neznal, vyčíst diagnózy onemocnění, kterými trpěl, a snáze určit příčinu smrti.

Další podrobnosti k tématu – např. informaci o tom, jaké doklady je třeba nachystat, najdete v článku na našem webu.

S pozdravem

Barbora Váchová