Kam nebo jak mohu uložit důležité dokumenty pro rodinu, které budou potřebovat po mé smrti?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký "mustr", či dokonce jestli existuje nějaká publikace (kniha), do které lze zapsat informace, které bych chtěla, aby v případě mého úmrtí měli pozůstalí sepsány. Nejde mi o závěť, ale o sepsání dokumentů, od hypotéky, přes platby energií, různých přístupů, případně půjček, penzijního pojištění atd. Koukala jsem na netu a nic takového jsem neobjevila. Moc díky za případnou odpověď.

Blanka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás s dotazem, jak sepsat pokyny pro blízké v případě Vašeho úmrtí a doložit k nim důležité dokumenty, které rodina bude v takové situaci potřebovat.

Vážená paní Blanko,

nejprve bych chtěla ocenit, že se na tuto situaci snažíte připravit, je málo lidí, kteří na to mají odvahu, přestože je to důležité. Možná i z toho důvodu se Vám těžko hledají informace k tomu, jak postupovat.

Kromě sepsání závěti můžete sepsat svá přání týkající se zdravotního stavu. Jedná se o tzv. dříve vyslovené přání, které je následně uloženo u lékaře v písemné podobě a musí být úředně ověřené (např. na obecním úřadě nebo tzv. czech pointu). Vlastní kopii tohoto dokumentu byste potom měla mít i Vy u sebe.
Můžete také využít portál mojesmrt.cz, který Vám pomůže sepsat přání k pohřbu.
Dle nám dostupných informací většina lidí ukládá další důležité dokumenty a sepsané informace pro rodinu na bezpečném místě, nejčastěji někde doma. O takovém místě je potom dobré alespoň někoho z blízkých informovat.

Doporučuji obrátit se na některou z občanských poraden, kde by Vám mohli poskytnout další informace.
Ve Vašem dotazu jste se ještě ptala, zda neexistuje kniha nebo nějaký „mustr“ pro zapsání důležitých informací. O takové publikaci bohužel nevím, ale pokud Vám jde o to, abyste neopomněla nějakou důležitou oblast, aby byly Vaše připravené podklady kompletní, možná by Vám pomohl leták Můžeme Vám poradit, která informuje o praktických záležitostech, které je potřeba zařídit po ztrátě blízkého.

Přeji Vám, aby mezi Vašimi blízkými byl někdo stejně odvážný, abyste s ním o těchto přípravách a místě uložení dokumentů mohla promluvit.

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz