Jsem správce rodinného hrobu a sestra mi odmítá sdělit, kam uložila urnu našeho tatínka. Jak mohu zajistit vydání urny?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry den,
sestra mi odmita sdelit, zda a kam ulozila urnu naseho tatinka. Najemce rodinneho hrobu jsem ja, proto zadam o vydani urny a ulozeni do hrobu k mamince. Sestra nekomunikuje a pomlouva, ze nechci otce pohrbit. Porusuje par 92 a 114 OZ. Nejenze ziskala podvodem pozustalost, ale psych. me tyra svou nenavisti, aroganci. Jak mam otce dustojne ulozit a mit moznost se poklonit jeho pamatce? Kdo sestru donuti mi urnu vydat?

Martina

Sestra Vám nechce říct, zda a kam uložila urnu tatínka. Ráda byste ji uložila do rodinného hrobu k mamince a jako nájemce rodinného hrobu žádáte sestru o vydání urny. Komunikace se sestrou se nedaří. Hledáte způsob, jak otce důstojně uložit s poklonit se tak jeho památce.

Dobrý den,

přijměte prosím mou upřímnou soustrast.

Spory týkající se této problematiky bývají bohužel velmi komplikované. V situaci, kterou popisujete, lze podat občanskoprávní žalobu na vydání urny a možnost uložení v souladu s přáním Vašeho tatínka, případně Vás jako osoby, která je oprávněna o způsobu pohřbení rozhodnout na základě zákonného zmocnění. Před podáním žaloby je možné pokusit se situaci řešit formou výzvy k mimosoudnímu jednání a mimosoudní dohodě. Tato však předpokládá komunikaci ze strany sestry. Pokud sestra komunikovat nebude a nebude ochotna najít společné řešení, pak nezbyde než věc řešit cestou žaloby.

Pokud byste se touto cestou chtěla vydat, velmi bych doporučovala konzultovat advokáta, případně se jím nechat v řízení zastoupit.

Přeji mnoho sil.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz