Je v Plzni hospic, jehož činnost alespoň z části hradí pojišťovna?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 10. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobry den,je na Plzen-sever,resp.Plzen,nejaky hospic,jehoz cinnost aspon castecne hradi nejaka pojitovna??

Dagmar Kolářová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se nás na hospic v Plzni, který by byl alespoň částečně hrazen pojišťovnou.

Dobrý den, paní Kolářová,

nevím, do jaké míry je pro Vás důležitý typ hospice — zda upřednostňujete lůžkový hospic, kde je možné nemocného umístit nebo mobilní péči, kdy paliativní tým dojíždí do domácnosti nemocného (nebo domova pro seniory apod.). V Plzni jsou hospice dva: lůžkový hospic sv. Lazara a mobilní hospic Domov.

Mobilní hospicová péče není zatím plošně hrazena ze zdravotního pojištění. Jelikož hospice neposkytují výhradně zdravotnické služby, ale i služby dalších profesionálů z nezdravotní oblasti (psycholog, duchovní, sociální pracovník atd.), bývá obvyklé, že si pacient na péči přispívá. Není ale stanoven žádný jednotný úhradový model a výše úhrady se tak může lišit hospic od hospice. Situace s úhradami paliativní a hospicové péče pojišťovnami se stále vyvíjí a mění, také různé hospice jsou v různé fázi těchto jednání.

Kdyby pro Vás nebyla péče hospice finančně dostupná, můžete se v hospici informovat na možnosti finanční úlevy nebo na to, jak nakládají s příspěvkem na péči, pokud jej nemocný má nebo se chystá o něj požádat, případně se můžete poradit, jaké další dávky by Vám mohly ve Vaší situaci pomoci.

S pozdravem

Tereza Lepešková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz