Je možný souběh sirotčího důchodu a rodičovského příspěvku?

Odpověď na dotaz ze dne 1. června 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, teď jsem studentkou vyšší odborné školy a probíram sirotčí důchod po obou rodičích. Chtěla bych školu dostudovat ale v říjnu přijde na svět naše miminko. Chci se zeptat zda mohu zadat v září o výplatu sirotciho důchodu a zároveň od října žádost rodičovský příspěvek v mateřství. A ještě mam otázku, vždy mi říkali že nemůžu chodit na dálkové studium a mít nárok na sirotčí důchod? Děkuji moc za odpověď
Nikola Drábová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená slečno Drábová,

obracíte se na nás s dotazem ohledně sirotčího důchodu, jste studentka vyšší odborné školy a zajímá Vás, zda o důchod můžete žádat v září, když se Vám má v říjnu narodit miminko.

Pokud v září budete splňovat podmínky nároku na sirotčí důchod, tak Vám jistě přiznán bude i když se Vaše situace v říjnu může proměnit. Zásadní bude, zda budete pokračovat ve studiu a zda jste mladší 26 let.

Pro další informace o Vašem sirotčím důchodu se můžete obrátit na nejbližší pobočku nebo Call centrum České správy sociálního zabezpečení. Při sdělení Vašeho rodného čísla se můžete bavit zcela konkrétně.

Ptáte se nás také na souběh čerpání sirotčího důchodu a rodičovského příspěvku. Dle webu České správy sociálního zabezpečení můžete pobírat rodičovský příspěvek i sirotčí důchod, pokud plníte podmínky nároku (v případě sirotčího důchodu jde opět o Váš věk a pokračování ve studiu).

Ohledně rodičovského příspěvku se můžete obrátit na nejbližší pobočku nebo Call centrum Úřadu práce.

Zajímá Vás ještě, zda můžete při čerpání sirotčího důchodu studovat dálkově. To možné je. Při této formě studia je však omezena možnost přivýdělku. Stránky České správy sociálního zabezpečení uvádějí, že je možné vykonávat pouze takovou výdělečnou činnost, která nezakládá účast na důchodovém pojištění. To znamená, že se z výdělku neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.

Přeji Vám mnoho štěstí ve studiu i v rodinném životě,

Sára Balabánová