Jak ulevit od psychického strádání mamince s metastatickým postižením mozku zhoršujícím řeč i hybnost?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 11. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
před nějakým časem jsem se tady ptala na prognózu maminky, o kterou pečuji. V lednu tohoto roku ji našli metastázy na mozku a po prodělání ozařování ji našli další meta v játrech a kostech. Tam již ozařování nebylo možné, dostala tedy jen denosumab na kosti a hormony na játra, ty ale bohužel selhaly. Momentálně je ve stavu, kdy ochrnula na levou nohu a ruku, začala blouznit, zhoršilo se ji vidění na levé oko a ode dneška se projevuje i porucha řeči a to tak že koktá a nejde ji rozumět. S jídlem to má zatím celkem dobře, ale sní toho o dost míň. Bohužel si je stále vědoma toho, že se ji řeč zhoršila a tak to nese psychicky dost špatně. Můj hlavní dotaz asi zní, jak ji psychicky ulehčit? Volá mě k sobě každou chvilku, ale mám syna a nemůžu u ni být non-stop, ač bych chtěla. Mám se už pomalu připravit na to, že bude brzy konec, nebo je možné v takovémto stavu být i delší dobu? Mohla by tu s námi být alespoň na Vánoce? Budu velmi ráda za odpověď.

Zuzana

Ptáte se, jak byste mohla psychicky ulevit mamince s metastatickým postižením mozku, když se jí v poslední době výrazně zhoršuje hybnost i řeč. Ptáte se také na odhad, jak dlouho v takovém stavu může žít.

Dobrý den, paní Zuzano,

Co se týká prvního dotazu, je velmi pochopitelné, že je zhoršování hybnosti a zejména schopnosti se vyjádřit, pro maminku velmi stresující. Rozumím i tomu, že není možné, abyste u ní seděla skutečně celé dny. Zkuste se obrátit na ošetřující lékaře – onkologa nebo praktického lékaře k předepsání léků proti úzkosti, případně léků na spaní tak, aby se maminka alespoň v noci vyspala a odpočinula si. Mohly by pomoct i antidepresiva, ale u nich se delší dobu čeká na účinek. Vy můžete mamince psychicky ulevit jedině trpělivým ujišťováním, že jste s ní, i když nemůžete být u jejího lůžka. Že ji neopouštíte a že i když se nemůže dobře vyjádřit, to důležité obě vycítíte. Jestli má velký strach být sama a potřebuje Vás k sobě volat, zkuste jí napsat či jinak znázornit, kdy budete moct být s ní. Aby rozuměla tomu, že i když se vzdalujete, je to dočasně. Že zase přijdete. Někdy pomáhá i zřetelný rozvrh či rozpis, kdo ve kterých časech u nemocné bude – jestli máte někoho, kdo Vás u maminky může vystřídat.

Ohledně otázky, jak dlouho takto může maminka žít, Vám nedokážu odpovědět takto na dálku. Je možné, že spolu strávíte Vánoce, ale nelze to slíbit. Může se stát, že se stav náhle zhorší natolik, že maminka ztratí vědomí a během několika dnů zemře. Jak pravděpodobná taková možnost je, Vám skutečně nedokážu říct, jen ji nemůžu vyloučit. Každý den teď bude pro Vás obě velmi důležitý, protože není jisté, jak bude maminka další den schopna vnímat.

Mrzí mě, že nemám lepší informace. Přeji Vám oběma co nejklidnější čas, ať Vám každý den přinese něco vzácného.

S úctou,

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz