Jak postupovat při vymáhání urny, na niž mám jako dcera zákonné právo a kterou odcizil synovec?

Odpověď na dotaz ze dne 24. října 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den nevím jak to napsat,aby tento dotaz byl srozumitelně.Můj bratr když zemřela naše matka vyzvedl urnu s jejím popelem,ale nikomu nic neřekl,urna byla u něj doma.Potom,ale nešťastně náhle zemřel a náš otec tuto urnu objevil u něj,kde byla schovaná.Mě otec dal na starost,ať urnu uložím na místním hřbitově.Urna byla stále v domě,když otec zemřel,urna se ztratila a zjistila jsem,že ji odcizil od jeho bratra syn.Ten odcizil i spoutu jiných věci i finance na pohřeb,proto jsem si na rozloučení s tatínkem musela půjčit v bance a splácet to.Ale to sem nepatří teď ten dotaz ,když bylo dědictví nechala jsem si Urnu s popelem zapsat do dědictví po otci a taky vím,z jako dcera mám na Urnu nárok ze zákona,chci se zeptat jakým způsobem mám tu Urnu od něj žádat zpátky.Podala jsem trestní oznámení a policie to nechtěla řešit,že je to soudní záležitost,měla jsem ho na přestupkové komisi dostal malou pokutu za pomluvu mé osoby a priznal tam,že urnu vzal a je údajně zahrabána někdo na hrobě ke kterému on ,ale nemá pronájem u obce,ten měl otec a taky to zaplatil.A nikdy by tohle jednání nedovolil.Poraďte jak postupovat při vymáhání ostatků tedy urny s popelem mé matky,které ten občan ani nebyl na pohřbu,protože by ho tam náš otec nechtěl.Chci Urnu uložit jak bylo přání otce.Děkuji za odpověď.
Táňa Stupinská

Dobrý den,

jestli tomu dobře rozumím, snažíte se splnit přání otce. Přál si, aby urna s ostatky maminky byla uložena na místním hřbitově. Je mi líto, že se Vám v rámci rodiny nedaří přesvědčit synovce otce, aby urnu zpět předal Vám. Říkám si, že jste byla už v několika situacích, kdy Vám zemřel někdo blízký a k tomu ještě zažíváte takový spor v rámci rodiny.

Navrhuji jako první krok informovat se u správy konkrétního hřbitova, kde je hrob, který má v pronájmu otec, jestli s tím nejde něco dělat bez soudního sporu. Jste dcera zemřelého, který má v pronájmu hrob. Podle mě dostupných informací by měl být nájem hrobu převeden na děti zemřelého, což jste Vy. Nikoli synovec otce.

Přikládám odkaz na dotaz, který je podobný tomu Vašemu, snad tam najdete inspiraci. Jinak doporučuji konzultaci s právníkem, zejména pokud byste se rozhodla podat žalobu.

Přeji mnoho sil.

S pozdravem

Veronika Drnková