Invalidní syn byl dlouhodobě hospitalizovaný, vdovský důchod mi proto byl pozastaven. Je možné vdovský důchod obnovit po návratu syna domů?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 5. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Od roku 2013 jsem vdova.Pečuji o syna s lll stup.postozeny.Ma invalidní důchod a je práce neschopný.V roce 2015 byl syn hospitalizován do psychiatrické lecebmy.Timz mi byl příspěvek na péči i vdovsky důchod pozastaven.Chci se prosím zeptat ci je možnost o obnovení vdo.duchodu.Syn má být 4.7.2022 propuštěn domů. Dekuji za odpověď Breznicka

Breznicka Milena

V roce 2013 jste ovdověla. Pečovala jste o invalidního syna, a tak Vám byla prodloužena výplata vdovského důchodu i po uplynutí jednoho roku po smrti manžela. Váš syn však byl v roce 2015 hospitalizován v psychiatrické léčebně, došlo tedy k zániku nároku na vdovský důchod. Ptáte se, zda budete mít nárok na obnovu vdovského důchodu, až bude Váš syn z léčebny propuštěn. Propuštění očekáváte 4. 7. 2022.

Vážená paní Mileno,

aby měla vdova nárok na získání vdovského důchodu i po uplynutí 1 roku od smrti manžela, musí splňovat některou z níže uvedených podmínek:

  • pečuje o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
  • pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
  • je invalidní ve třetím stupni,
  • dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího než činí důchodový věk, pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. K obnovení vdovského důchodu může dojít, pokud ke splnění některé ze zákonných podmínek dojde do dvou let po předchozím zániku nároku.

Do roku 2015 jste splňovala podmínku péče o dítě závislé na péči jiné osoby. Váš syn však byl v roce 2015 hospitalizován. K obnovení vdovského důchodu může dojít, pokud ke splnění některé ze zákonných podmínek dojde do dvou let po předchozím zániku nároku, ve Vašem případě tedy do roku 2017 (nárok zanikl v roce 2015 dlouhodobou hospitalizací Vašeho syna). Tuto podmínku jste tedy zřejmě nesplnila (pokud hospitalizace Vašeho syna probíhala od roku 2015 do roku 2017 bez přerušení). Je však možné, že jste v období od roku 2015 do roku 2017 splňovala jiné podmínky, např. podmínku dosažení určitého věku. Doporučuji Vám tedy obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení nebo kontaktovat infolinku OSSZ 800 050 248, kde Vám po zadání Vašeho rodného čísla poskytnou konkrétní informace.

S přátelským pozdravem

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz