Může sirotčí důchod pobírat dítě, jehož otec je znám?

Odpověď na dotaz ze dne 6. července 2014 zobrazit původní dotaz
Dobry den, prosim o odpoved na muj dotas. Dite je v opatrovnictvi u prarodicu z matky strany. Po nejake dobe umrel jeden z prarodicu. Dite dostava po prarodici sirotci duchod. Po 14 letech si zazadali o priznani otcovstvi. Otcovstvi jsem priznal a byl jsem zapsan do rodneho listu. Muj dotaz je jestli muze brat dite sirotci duchod a alimenty, kdyz je otec znam a zapsan v rodnem liste.
Vilem
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda může dítě, jehož biologický rodič je znám a platí na něj alimenty, pobírat zároveň sirotčí důchod.

Dobrý den, pane Viléme,

Sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti, zemře-li mu rodič, osvojitel nebo osoba, která nebyla rodičem nebo osvojitelem, ale na základě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do výchovy, převzala nezaopatřené dítě do péče nahrazující péči rodičů nebo do společné výchovy manželů.

Zároveň je nutné, aby byl zemřelý ke dni smrti poživatelem starobního či invalidního důchodu, nebo aby splňoval potřebnou dobu pojištění pro nárok na tyto důchody.

Při posuzování nároku na sirotčí důchod je tedy rozhodující, kdo o nezaopatřené dítě pečuje a zda splňuje podmínky uvedené v zákoně o důchodovém pojištění, nikoli kdo je biologickým rodičem a má k dítěti vyživovací povinnost v podobě alimentů. Podle mého názoru je tedy pobírání sirotčího důchodu a alimentů možné.

Potřebné informace k Vašemu dotazu můžete získat také v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860 v uvedených hodinách: Po, St 8:00 – 17:00, Út, Čt 8:00 – 15:30, Pá 8:00 – 14:00.

S přáním pěkného dne

Anežka Moravcová