Dne 4.10. jsme byli s maminkou na úřadě práce ohledně příspěvku na péči, dosud peníze nepřišly. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. října 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den . Dne 4.rijna 2019 jsme s maminkou na voziku byli podepsat na uradu prace Kladno souhlas s priznanim prispevku na peci. Dnes 22 rijna stale neprisla zadna castka. Myslim ,ze pro potrebne lidi nema tento stat pochopeni. Za skoro 55. Let poctive a tezke pracese musi doprosovat. Dekuji za odpoved Langhammer
Antonin Langhammer
Píšete, že jste dne 4. října, s maminkou, která je odkázaná na invalidní vozík, podepsali na úřadě práce Kladno souhlas s přiznáním příspěvku na péči. Ke dni 22.10 jste stále nedostali žádnou částku.

Dobrý den, pane Langhammere,

pokud tomu dobře rozumím, začátkem října jste s maminkou podali Žádost o příspěvek na péči na Úřadě práce Kladno a jste zklamán, že po více než 14 dnech Vám nebyla poslaná žádná částka.
Když se člověk ocitne v těžké životní situaci, je pochopitelné rozčarování nad zdlouhavými lhůtami, než se dočká kýžené pomoci. Řízení příspěvku na péči je bohužel poměrně dlouhý proces. Od samotného podání žádosti to zpravidla, ve větších městech a okolí, trvá měsíc, než k Vám domů přijde pracovník z úřadu na šetření, jehož výsledkem je seznam úkonů, které maminka není a je schopna samostatně zvládat. Teprve poté proběhne posouzení zdravotního stavu maminky posudkovým lékařem na základně lékařské dokumentace, kterou si vyžádá od lékaře uvedeného v žádosti.

Lhůta pro vydání rozhodnutí o příspěvku na péči činí 60 dnů (pro úřad práce, který rozhoduje o dávce) + 45 dnů (pro okresní správu sociálního zabezpečení, která posuzuje zdravotní stav žadatele). V praxi ale tyto lhůty nemusí být dodrženy a mohou být ještě delší v řádu měsíců. Nicméně pozitivní zpráva je, že přiznaný příspěvek na péči bude mamince vyplacen zpětně ke dni podání žádosti, tedy k 4.10.
Doporučila bych Vám zavolat si přímo na pobočku úřadu práce a zeptat se, v jaké fázi se žádost maminky nachází. Očekávala bych, že k Vám již brzy dorazí pracovník úřadu na šetření.

Přeji Vám pokud možno krátké a snadné vyřízení Vaší žádosti.

S úctou

Olga Stránská