Děti chtějí vidět umírající babičku. Babička by chtěla, aby si ji pamatovali, jaká byla dřív. Mají jí děti vidět?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
Chtěla bych poradit ohledně umírající maminky, babičky 2 dětí, která nechce, aby ji vnoučata (14 a 9 let) viděly v současném stavu, kdy bere morfin a většinu dne prospí. Chtěla, aby si jí děti pamatovaly, když jí bylo líp. Jenže děti by moc rády babičku ještě viděly. Chtěla bych respektovat přání maminky, která je v domácí péči, ale nechci děti připravit o možnost rozloučení. Dnes jsem mamince ukazovala video, kde jí dcera poslala vzkaz, že by se ráda za ní zastavila a maminka mi pak řekla, ať tedy děti přijdou. Nevím, zda jsem udělala správně, abych ji netlačila do něčeho, co nechce. Ale je mi líto i dětí, které mají babičku moc rády a trápí se tím, že já tam chodím pravidelně pomáhat a oni tam nemůžou. Samozřejmě jsem jim vysvětlila, proč to tak babička chce, ale stejně by ji rády viděly. Děkuji

Nela

Máte umírající maminku v domácí péči, kde ji pravidelně navštěvujete. Vaše děti by svou babičku rády viděly. Babička by byla raději, kdyby si ji děti pamatovaly takovou, když jí bylo líp. Děti mají babičku rády a trápí se tím, že za ní s Vámi nemůžou. Dnes jste babičce ukázala video od dcery, ve kterém jí říká, že by se za ní ráda zastavila. Načež babička řekla, ať tedy přijdou. Váháte, jestli jste udělala správně. Nechcete babičku do ničeho tlačit a zároveň je Vám líto dětí.

Vážená paní Nelo,

z textu Vašeho dotazu vnímám, že k babičce i dětem přistupujete velice citlivě a s respektem k jejich potřebám. Nyní jste v situaci, kdy se zdají být potřeby dětí a babičky protichůdné. Chtěla byste respektovat přání babičky, která se zdráhá vidět svá vnoučata z obavy, že by chtěla, aby si ji pamatovali takovou, jaká byla, když jí bylo líp. A zároveň je Vám líto dětí, které mají s babičkou blízký vztah a mají velkou potřebu ji vidět. Děti se trápí tím, že za babičkou pravidelně docházíte pomáhat a oni s Vámi nemohou.

Přemýšlíte, jestli jste udělala dobře, že jste babičce pustila video od dcery, ve kterém babičce říká, že by ji ráda viděla. Načež babička k návštěvě svolila. To, že dcera natočila video, mi připadá, že našla kreativní způsob, jak k babičce promluvit aspoň na dálku. Jako projev velké touhy babičku vidět. Připadá mi, že vyjednávání o návštěvě je možná něco, co si potřebovala Vaše dcera s babičkou říct co nejvíce napřímo. A Vy jste předala vzkaz. Napadá mě, že pro dceru může být důležité, že v tom trápení zkusila něco udělat. A také je pro ni pravděpodobně velice důležité, že jste jako její máma vzala její potřebu vážně a že jste jí pomohla tím, že jste vzkaz předala. A v neposlední řadě to může být důležité i pro babičku — slyšet, jak moc chce její vnučka vidět, a mít možnost na její vzkaz reagovat. Napadá mě, že u babičky to nemusí být ani tolik o tom, že by nechtěla vnoučata vidět, jako spíš o obavách, jak bude v očích vnoučat vypadat, kolik bude mít energie, jestli jí zrovna nebude špatně …

To alespoň částečně můžete zkusit ošetřit dopředu tím, že dětem dopředu řeknete, jak babička bude vypadat (hlavně pokud se v poslední době hodně fyzicky změnila), že možná bude hodně spát, že možná nebude mít tolik energie si s nimi povídat, jak byli zvyklí dřív. Děti mohou babičce i něco přinést, když budou chtít – třeba obrázek, který si babička může v pokoji vystavit. A návštěvu lze naplánovat s ohledem na preference babičky – zohlednit např. denní dobu, kdy babičce bývá trochu lépe. Pokud by to bylo pro babičku příjemnější, tak jí třeba před návštěvou pomoci s úpravou zevnějšku. Cokoliv, co jí pomůže cítit se v rámci možností lépe.

Zmiňujete důležitost rozloučení pro děti. Ano, rozloučení bývá velmi důležité pro následující období vyrovnávání se se ztrátou blízkého. Pokud to jen trochu jde a děti babičku vidět chtějí, tak je dobré je v tom podpořit. Pro děti je obecně velmi důležité mít pocit, že jsou součástí dění a pokud chtějí, mohou být do péče i lehce zapojeny (mohou třeba babičce podat pití apod.). A rozloučení může být důležité i pro babičku.

Držím palce, aby setkání proběhlo tak, jak babička, děti i Vy potřebujete.

S přáním hodně sil

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz