Děda má rakovinu plic a metastázy, lékař mu dává cca 4 měsíce života, já cítím, že jde spíš o kratší čas. Jak to je?

Odpověď na dotaz ze dne 30. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám dotaz ohledně dědy,má rakovinu plic má matastazi lékař nám řekl max4 měsíce mu dává života ,může to být i dřív? nemá moc chuť k jídlu pít se napije,bere léky od bolesti, začal mít zácpu,pak mi řekne že má průjem,je moc slabý tak tak že dojde na WC,měl jít na otázky do Jičína řekla babičce že to nezvládne ať de za doktorem ,cítím že jsou to jeho poslední dny,nebo ještě vydrží aspoň do Vánoc , děkuji za odpověď
Lucie
Váš dědeček má pokročilý nádor plic, který se rozšířil i do jiných míst těla. Je slabý, hubne a lékař mluvil o zhruba 4 měsících života. Ptáte se, zda může zemřít dříve nebo dožije ještě Vánoc.

Vážená Lucie,

je pro mě velmi těžké vám odpovědět konkrétně, protože jsem neměla možnost dědečka vyšetřit, neznám podrobnosti jeho nemoci ani případné další choroby, které jej mohou trápit. Nicméně obecně z dostupných dat vyplývá, že skutečně v této fázi nemoci má dědeček před sebou řádově spíše týdny života. Bohužel u takových pacientů může ke zvratu dojít poměrně nečekaně a z týdnů se mohou stát dny. Píšete, že dědeček sotva dojde na WC, to může znamenat, že Vánoce jsou příliš daleko. Velmi vám doporučuji, zkuste se obrátit na místní hospic – lůžkový nebo mobilní. Zdravotníci i jejich nezdravotničtí kolegové mohou vašemu dědečkovi, ale i babičce a vám velmi pomoci. Nejen s léčbou fyzických příznaků (bolesti, dušnost, nevolnosti), strachu, úzkosti, ale mohou nabídnout i oporu při řešení starostí vaší babičky, pomoci třeba s vyřízením příspěvku na péči, zapůjčením vhodných pomůcek a podobně.

Přeji vašemu dědečkovi i všem blízkým hodně sil,

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová