Dcera pobírala sirotčí důchod a v září nastoupila na střední školu. Je možné, že jí byla výplata důchodu přesto pozastavena?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat..Ohledně sirotčího důchodu..
Dcera nastoupila na sš, potvrzeni jsme již posílali 5.9.2022
Ale stále penize7 nepřišli a bylo mi řečeno že je pozastaven..
Jak je to možné??
Děkuji

Markéta Šubrtová

Píšete, že Vaše dcera nastoupila na střední školu a své studium doložila začátkem školního roku potvrzením o studiu. Sirotčí důchod nicméně v současnosti dceři vyplácen není a byla jste informována, že je jeho výplata pozastavena. Ptáte se, zda je pozastavení výplaty pozůstalostního důchodu možné.

Dobrý den,

ve Vaší situaci doporučujeme obrátit se přímo na příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení, se kterou jste s Vaší dcerou ohledně jejího sirotčího důchodu v kontaktu.

Z Vašeho dotazu nevyplývá, od kdy byla Vaší dceři výplata sirotčího důchodu pozastavena. Nezaopatřené dítě, které se soustavně připravuje studiem na budoucí povolání, má na výplatu sirotčího důchodu nárok až do věku 26 let. Do doby této přípravy se počítá i období školních prázdnin bezprostředně navazujících na ukončení povinné školní docházky, pokud však dítě v daném období nevykonává výdělečnou činnost zakládající účast na sociálním pojištění – případný přivýdělek by tedy musel být založen na dohodě o provedení práce a musel by být nižší než 10 tisíc korun měsíčně. Nástupem do prezenčního studia na střední škole by nárok na pobírání sirotčího důchodu Vaší dceři opět vznikl.
Pokud jsem tedy Vašemu dotazu dobře porozuměla, domnívám se, že by Vaše dcera měla mít na výplatu sirotčího důchodu nadále nárok.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz