Dcera končí studium na SŠ, mám i nadále nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Jsem vdova od roku 2003. Je mi 39 let. Mám dceru 19 let,studuje poslední čtvrtý ročník střední školy. Chtěla jsem se zeptat když moje dcera nepůjde dál studovat,tak jestli budu dál pobírat vdovský důchod? Nebo kdy budu mít nárok vdovský důchod obnovit? Děkuji za odpověď.

Ruzicka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že jste od roku 2003 vdova a Vaše devatenáctiletá dcera studuje poslední ročník střední školy. Ptáte se nás, zda budete dál pobírat vdovský důchod i v případě, že Vaše dcera nebude dál studovat, případně zda bude možné důchod obnovit.

Dobrý den,

Váš dotaz se týká naplnění podmínky pro pobírání pozůstalostních důchodů z důvodu péče o nezaopatřené (studující) dítě do 26 let věku. Pokud Vaše dcera letos studium ukončí a dále již nebude pokračovat jiným studiem (ani si nepodá přihlášku a je již jasné, že na další studium nenastoupí), je potřeba tuto skutečnost oznámit Okresní správě sociálního zabezpečení do 8 dnů od ukončení školní docházky. Nárok na vdovský důchod tím ztrácíte a přestane Vám být vyplácen.

Pokud by se ale od té chvíle do dvou let situace změnila a některou z podmínek pro obnovení vdovského důchodu byste znovu splňovala, třeba by Vaše dcera do nějakého studia opět nastoupila, máte nárok na obnovu vdovského důchodu. Ohledně pozdějšího nároku na obnovení vdovského důchod z důvodu splnění některé z dalších podmínek, si můžete podrobně přečíst na našem portálu umirani.cz.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz