Chtěla bych si dopředu zařídit eutanazii ve Švýcarsku pro případ nevyléčitelné nemoci. Jak na to?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 6. 2019 zobrazit původní dotaz

Rada bych si zařídila eutanázii ve Švýcarsku pokud budu nevylečitelně nemocná , pokud můj život nebude tak kvalitní aby se dal žít. Tyto věci bych si ráda zařídila ted,dokud se cítím zdravá ,mohu chodit do práce a život mi baví. Myšlenka že budu ležet ,budu se muset nechávat krmit,a jinak mi pomáhat abych se dopracovala k smrti to bych opravdu nechtěla.
Proto se obracím na právníka aby mi pomohl moje přání splnit.

Jiřina

Píšete, že byste si chtěla zařídit eutanazii ve Švýcarsku, pokud budete nevyléčitelně nemocná a budete potřebovat péči druhých lidí. Ráda byste si to zařídila ve chvíli, kdy se cítíte zdravá. Žádáte po právníkovi, aby Vám pomohl přání splnit.

Dobrý den, paní Jiřino,

sdělujete, že se cítíte zdravá, život Vás baví. Jestli tomu dobře rozumím, netrpíte v tuto chvíli nevyléčitelnou nemocí, chcete mít vyjednanou možnost eutanazie pro případ, kdyby taková situace nastala. Rozumím, že i když jsme zdraví, můžeme přemýšlet, co nás může potkat, můžeme přemýšlet i nad tím, jak může vypadat náš život na konci, před smrtí.

Svůj dotaz pokládáte na webu umirani.cz, který spravuje organizace Cesta domů. Cesta domů eutanazii neposkytuje, ani nezprostředkovává. Zastáváme principy paliativní péče, která vždy stojí na straně života a zaměřuje se převážně na tlumení nepříjemných příznaků nemoci. Věříme, že hospicová péče zajišťuje důstojné doprovázení nevyléčitelně nemocným i jejich pečujícím. Z tohoto důvodu nemáme k dispozici informace o tom, za jakých podmínek a kdo může eutanazii ve Švýcarsku podstoupit.

Předpokládám ale, že podmínkou o projevení zájmu o eutanazii je právě nevyléčitelné onemocnění. Velmi pochybuji o tom, že je možné se nějak domlouvat dopředu.

Nevím, zda víte o institutu Dříve vysloveného přání. Jde o možnost vyjádřit dopředu, co si přejeme nebo co si nepřejeme, pokud bychom se dostali do situace, kdy bychom o sobě nemohli rozhodovat z důvodu nepříznivého zdravotního stavu. V dříve vysloveném přání může každý z nás rozhodnout, zdali si v takové situaci přeje nebo nepřeje například resuscitaci, dýchání s pomocí přístroje, sondy do žaludku a podobně.

S pozdravem

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz