Chci se starat o tatínka, na dlouhodobé ošetřovné nedosáhnu. Mám nárok na jiný příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 2. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatínkovi zjistili před několika měsíci rakovinu podhrudnice. Stará se o něj jeho manželka, která je v důchodovém věku, já bydlím s rodinou o 300 km dál. Otcův stav se zhoršuje, hubne a kvůli tomu doktorka odmítla třetí chemoterapi. Přijela jsem za ním, abych pomohla, nutím ho víc jíst a pít. Jeho manželka už to tak nezvládá. Přemýšlím, že by bylo lepší zůstat po nějaký týden ( měsíc ), aby zesílil a mohl na chemoterapii. Nemohu si dovolit vzít neplacené volno a píšete, že pro placené ošetřování musí být nejméně 7 dní v nemocnici. Po nemocnicích byl otec už dost a přeci ho tam kvůli tomu nebudu dávat....??? Ani nevím, zda mám na nějaký příspěvek vůbec nárok, když žije s manželkou.
Děkuji Vám předem za odpověď. Monika

Monika
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Moniko,

Je mi líto, že se s tatínkem musíte potýkat s takto náročnou životní situací. Rozumím tomu, že pro tatínka chcete to nejlepší a pomoci v péči o něj. Píšete o nutnosti jídla a pití, aby tatínek zesílil a mohl na třetí chemoterapii. Moc bych Vám to přála, aby to bylo možné. S postupujícím onemocněním však často dochází k tomu, že se jídlo a pití může stát pro nemocného zatěžující. Určitě je dobré si o všem promluvit s ošetřující lékařkou tatínka

Ohledně dlouhodobého ošetřovného je tomu tak, jak píšete. Je proto nutná předcházející 7 denní hospitalizace. Zatím bohužel nedošlo k úpravě zákona, aby u takto nemocných, kteří se rozhodnou zůstat doma, tato podmínka nebyla nutností.

Tatínek ale může zažádat i Vašim prostřednictvím o příspěvek na péči. Je to dávka, o kterou žádá ten, který potřebuje péči a následně se rozhodne, komu ji bude vyplácet. Může to být osoba blízká (zde není nutnost mít s tatínkem stejné bydliště) nebo asistent sociální péče. Žádost se podává na úřadě práce podle místa trvalého bydliště tatínka. Je dobré v žádosti uvést pouze jednoho lékaře, nejlépe praktického, který bude mít veškerou dokumentaci. Pokud by jich v žádosti bylo více, proces řízení se tím prodlužuje. Jako pečující osobu pak můžete uvést sebe.

Přeji Vám mnoho sil při péči o tatínka a zdárné vyřešení nelehké situace.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz