Bývalý manžel nejspíš zemřel, asi rok jsme nebyli v kontaktu. Jak mohu zjistit, že to tak je?

Odpověď na dotaz ze dne 3. února 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, doslechla jsem se, že snad měl umřít můjbývalý manžel- byla jsem jeho poslední manželka,další neměl.Nikdo mi to nedal vědět, už cca rok jsme nebyli v kontaktu, přesto,pokud je to pravda, bych to chtěla vědět.Mohu pro to něco udělat?Děkuji za informaci.
Marcela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pravděpodobně zemřel Váš bývalý manžel, se kterým už nejste nějakou dobu v kontaktu. Ptáte se, zda je možné tuto domněnku nějak ověřit.

Dobrý den,

úmrtí se zapisuje podobně jako narození nebo sňatek do matriční knihy; nahlédnout do matriční knihy může člověk, kterého se záznamy týkají a jeho blízcí příbuzní. Ostatní pouze v případě, že prokáží, že znalost dané informace je nezbytná pro uplatnění jejich práv před orgány státu. Pokud tedy potřebujete tuto informaci kvůli řešení nějaké úřední záležitosti, můžete se obrátit s žádostí na matriku. Po rozvodu už nejste nadále rodinní příslušníci, proto nárok v situaci, kdy byste si přála tuto skutečnost vědět z osobních důvodů, bohužel nemáte.

Jen pro úplnost dodávám, že další možností, která Vás patrně také napadla, je zkusit oslovit někoho z okruhu jeho rodiny nebo přátel.

Zdraví

Barbora Váchová