Budu pobírat vdovský důchod i potom, co dcera dostuduje?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den
mám dotaz, v roce 2017 mi zemřel manžel, invalidní důchod mu byl stanoven, pobírám vzhledem situaci-dcera v tu dobu byla na ZŠ 113 letá . obě pobíráme důchod já vdovský, ona sirotčí, mám dotaz , zda po skončení učebního oboru a 2 leté nástavby budu dále pobírat vdovský důchod nebo se vše změní, v době úmrtí mého manžela mi bylo 49 let, (18,1 1968) pokud dcera dostuduje dosáhnu 55 let věku mám nárok na vdovský důchod nebo se vše změní, chápu, že po dobu studií dcera sirotčí pobírá a snem dostudování končí
Děkuji moc za odpověď přeji hezký den Veselá Pavla

Pavla

Píšete, že před čtyřmi lety, kdy Vám bylo 49 let, zemřel manžel. Pobíráte vdovský důchod. Dcera studuje, pobírá tedy sirotčí důchod. Ptáte se, jestli budete mít nárok na vdovský důchod, až dcera dostuduje. Bude Vám pak 55 let.

Dobrý den, paní Veselá,

obrátila jste se na nás s dotazem ohledně obnovení vdovského důchodu potom, co dcera dostuduje.
Ve Vašem případě můžete žádat v období do dvou let od posledního zániku vdovského důchodu — tedy poté, co dcera dostuduje — pokud splníte některou z níže uvedených podmínek pro nárok na vdovský důchod:

  • pečujete – li o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
  • pečujete –li o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečujete – li o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • jste invalidní ve třetím stupni
  • dosáhl/a jste alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Co se týče poslední podmínky, tak dle údajů, které jste nám zaslala, byste ji splnila ve věku 61 let (podle důchodové kalkulačky a odečtení 4 let). Předpokládáte, že dcera dokončí studia ve věku 19 let. Pokud by dcera dále studovala, má po dobu studia max. do 26 let nárok na sirotčí důchod a Vy na vdovský důchod. Pokud dcera ukončí studium v době, kdy Vám bude 61 let a více, budete už mít nárok na obnovu vdovského důchodu, protože budete splňovat poslední zmiňovanou podmínku.

Tyto informace si můžete ověřit na nejbližší pobočce České správy sociálního zabezpečení, kde sdělíte Vaše rodné číslo a můžete se pak bavit konkrétně o Vašem případu.

S přáním všeho dobrého Vám i Vaší dceři

Marta Kolská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Marta Kolská

Mgr. Marta Kolská

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz