Budu po prvním roce pobírání vdovského důchodu splňovat podmínku pro trvání nároku na něj?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, manžel zemřel 10.2. 2021 .Já jsem narozena 1.10.1958 .Chtěla bych se zeptat jestli budu pobírat vdovský důchod i po uplynutí jednoho roku. Děkuji za odpověď.

Alena

Píšete, že Vám v únoru 2021 zemřel manžel. Vaše datum narození je v roce 1958. Ptáte se, budete-li mít nárok na pokračování vdovského důchodu po prvním roku.

Dobrý den, paní Tomková,

Předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela.
Po prvním roce pobírání vdovského důchodu, musíte pro jeho následné obnovení (v té době nebo nejpozději do dvou let), splnit jednu z následujících podmínek:
a) pečovat o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečovat o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečovat o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) být sama invalidní ve třetím stupni,
e) dosáhnout věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Vy se nejspíš ptáte na bod e) dosažení potřebného věku pro následné pobírání vdovského důchodu. Přihlédnuli k datu Vašeho narození, nárok na pokračování vdovského důchodu budete mít. Pokud zároveň dojde k souběhu důchodu starobního a vdovského, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši a z druhého důchodu se vyplácí polovina jeho procentní výměry.
Zcela přesné a konkrétní informace Vám podají na okresní správě sociálního zabezpečení.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz