Bratr švagrové se oběsil před třemi dny, rodina tomu nerozumí. Vypadal, že je šťastný, tak proč?

Odpověď na dotaz ze dne 8. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den pred tremi dny se obesil bratr me svagrove.Byl to clovek kterej mel rodinu zenu a dve deti.Vypadal ze je stastny ,ale zrejme nebyl.Porad se ptam co se deje s clovekem ktery je ohodlany skoncit svuj zivot ze dne na den vecer jit do praci prijit domu najist se a rano se zabit.Rodina nevi jak budou zit dal s takovou bolesti..Nerozumi,a stale se ptaji proc..Nikdy na nem nic nepoznali mysleli si ze je stastny a ani ve snu by nepomysleli ,ze jejich syn pomysli na sebevrazdu.Dekuji predem za odpoved s pozdravem Nina.
Nina Hessova

Dobrý den,

není výjimečné, že rodina člověka, který spáchal sebevraždu, je jeho činem překvapena a zaskočena. Mnohdy vůbec neví, že o tom její člen uvažuje nebo dokonce je sebevraždy schopen. Má to několik důvodů:

  • Lidé, kteří zrovna o smrti neuvažují, neumí odhadnout a odečíst signály, které takový člověk vysílá.
  • Člověk, který uvažuje o sebevraždě delší dobu, často svým blízkým o svých myšlenkách neříká, protože někdy nechce, aby mu do toho mluvili, nemá dojem, že by mu mohli rozumět, a také je nechce zranit nebo vystrašit. Sám může být překvapený, že ho to napadá nebo má dojem, že své sebevražedné myšlenky zvládne. Takoví lidé někdy sami podcení sílu svých obtíží anebo mají pocit, že by jim stejně nikdo nepomohl.
  • Někdy jsou myšlenky na sebevraždu velmi náhlé a nedají se dopředu z chování člověka vyčíst. Takový člověk opravdu může vést běžný život, ostatní na něm nic neobvyklého nepozorují a ani on sám dopředu neví, že ho může takový „záchvat“ postihnout. Není to velmi časté, ale není to ani úplně neznámý jev.
  • Někdy se objeví důvod k sebevraždě – suiciduu mnohem později, příbuzní zjistí, že jejich blízký třeba někde tajně žil situaci, kterou považoval za neřešitelnou.

Blízcí lidé člověka, který si sám vzal život, jsou opravdu v jedné z nejtěžších situací. Nejen, že přišli o někoho milovaného, ale jsou zatíženi často zmatkem, pocity viny, hněvem, nepochopením a dalšími pocity, se kterými je obtížné se vyrovnat. Nevědí, co se s jejich blízkým dělo a mohou mít pocit, že tomu mohli zabránit. Často to ale není možné. Nerozumí také tomu, že „jim to udělal“, odešel, nechal je tu s jejich pocity. Bohužel, lidé, kteří spáchají sebevraždu, jsou často mylně přesvědčeni, že jejich blízkým bude bez nich líp, že by je psychickými obtížemi zatěžovali. Takových emocí a myšlenek se objeví spousta a pozůstalí obvykle potřebují hodně času a podpory, aby takovou událost zvládli.
Proto také existují různé podpůrné skupiny pozůstalých po člověku se suiciduem, lidé se mohou obracet na instituce, které jsou schopny poskytnout jim podporu v tomto velmi těžkém období nebo mohou alespoň časem vyhledat odbornou literaturu k této tématice, která dobře mapuje jak důvody, které lidi k suiciduu vedou, tak i informace o prožívání pozůstalých a pomoci pro ně.

Zuzana Vondřichová