Babička má rakovinu prsu rozšířenou do jater a kostí, vodu na plicích, hubne. Co bude dál?

Odpověď na dotaz ze dne 6. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,babička má rakovinu prsu s tím že již žádné prso nemá sežral jí ho nádor dnes jsme se dozvěděli že má rakovinu i v játrech a kostech .Babičce se tvoří voda na plících měla ji 4 litry Na plicním odd.ji pdsáli.Zhubla a trpí nechutenstvím ale pije dostatečně Chtěla bych se zeptat co bude dál a jaké prognózy můžeme čekat Máme ju moc rádi.Děkuji
Petra Krejčí
Vaše babička má velmi pokročilý zhoubný nádor prsu. Má postižená játra i kosti a také se jí tvoří voda v hrudníku, kterou lékaři odsávali. Babička hubne, nemá chuť k jídlu. Ptáte se, co můžete čekat.

Vážená paní Krejčí,

u většiny pacientů s pokročilým nádorem je průběh nemoci dost podobný. Podrobnosti můžete najít na našem webu v textu Poslední dny a týdny. Ve chvíli, kdy se objevuje nechutenství a postupující slabost, bývá rámcově časový odhad v řádu týdnů. Hodně záleží na řadě dalších faktorů – věk pacienta, další nemoci, reakce na léčbu a podobně. V závěru života se objevuje a prohlubuje nechutenství, slabost a únava. Pacienti postupně ulehnou, více a více času prospí a většinou takto ve spánku klidně zemřou. Pokud má pacient tekutiny v hrudníku, je důležité řešit případnou dušnost, která se může objevit. Odsávání tekutiny je jednou z možností. Pokud vypuštění tekutiny není možné (tekutina není přístupná, pacient je v hodně špatném stavu, krvácí a podobně) lze podávat léky, které dušnost utlumí. Obvykle jde o opioidy (morphin), který velmi účinně dušnost tlumí. Lze je podávat v tabletkách, injekčně, v kapkách nebo i v čípcích.

Pokud je to možné, promluvte si s babičkou o tom, co ona by sama ráda, co je pro ni důležité. Většina pacientů o vážnosti svého stavu ví, ale nemá s kým promluvit – říci důležité věci a předat, co je potřeba. O radu a pomoc se také můžete obrátit na lůžkový nebo domácí hospic, případně můžete požádat o konsilium paliativního týmu v nemocnici, pokud je dostupný.

Je moc dobře, že má ve vás babička takovou oporu.

S pozdravem

Irena Závadová