Tento překlad je součástí seriálu Bolest a její léčba

Studie potvrdila, že akupunktura skutečně přináší úlevu od bolesti

Nová studie o akupunktuře, která je zatím nejpečlivější a nejpodrobnější analýzou tohoto způsobu léčby, ukázala, že tato léčba skutečně může ulevit od bolesti při migrénách, artritidě a při dalších chronických bolestech.

Studie potvrdila, že akupunktura skutečně přináší úlevu od bolesti

Výsledky zkoumání přinášejí jasnou vědeckou podporu pro starodávnou terapii, kterou se podle odhadu léčí asi tři miliony Američanů ročně. Akupunktura vědce zajímá už po desetiletí, ale lékařské výzkumy se tu mísí s povrchními a nepřesnými studiemi, takže výsledky byly dosud nejasné. Nová studie, o které přinášíme zprávu, byla financována státními zdravotními ústavy, trvala přes pět let a byla pojata jako detailní analýza dřívějšího bádání, které obsahovalo údaje o téměř osmnácti tisících pacientů.

Akupunktura skutečně funguje

Vědci v časopise Archives of Internal Medicine publikovali závěry této analýzy, ze kterých vyplývá, že akupunktura přináší lepší výsledky než předstíraná i běžná léčba u lidí, kteří trpí osteoartritidou, migrénami a chronickými bolestmi zad, krku a ramen. Vedoucí výzkumného týmu a metodolog výzkumu v Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku doktor Andrew J. Vickers vysvětuje, že se léta jednalo o velmi kontroverzní téma, ale když se prý vědci snaží, jako v této analýze, odpovědět na otázky správně, získají velmi jasné odpovědi.

Domníváme se, že existují jasné důkazy pro použití akupunktury při léčbě chronické bolesti.
Andrew J. Vickers
lékař v Memorial Sloan-Kettering Cancer Center New York

Akupunktura spočívá ve vpichování jehliček na různá místa v těle, čímž se stimulují takzvané akupunkturní body, a je nejrozšířenějším druhem alternativní medicíny v Americe. Poskytuje ji zde mnoho nemocnic. Akupunkturu nejčastěji vyhledávají dospělí, kteří potřebují ulevit od chronické bolesti. Stále častěji ji však využívají i děti. Podle vládních odhadů se v Americe jen v roce 2007 léčilo za použití akupunktury sto padesát tisíc dětí.

Akupunktura se tedy sice těší velké oblibě, ale přesto mezi lidmi dlouho přetrvávala nejistota ohledně její účinnosti. Je opravdu těm, kteří se akupunkturou zaklínají, lépe, nebo jen pociťují placebo efekt?

Jinak a přesněji

Doktor Vickers s týmem vědců z celého světa (Británie, Švédsko, Německo a další) hledali odpověď na tuto otázku při společném zkoumání nesmírného množství údajů. Nepřiklonili se k běžnému, ale nepřesnému způsobu mata-analyzování, kterým je zprůměrování výsledků analýz z předchozích let. Doktor Vickers a jeho kolegové nejdříve vybrali 29 randomizovaných výzkumů akupunktury, které považovali za vysoce kvalitní. Poté požádali jejich autory o nezpracované údaje získané v těchto výzkumech a ty společně pečlivě prozkoumali. Tímto postupem se vyhnuli statistickým a metodologickým problémům předchozích studií a získali přesnější a důvěryhodnější závěry ohledně toho, jestli akupunktura skutečně funguje.

Tento náročný postup zabral týmu asi šest let. „Přepočítávat prakticky každé číslo získané z desítek studií není nic rychlého ani jednoduchého“, říká doktor Vickers.

Lepší než placebo

Vědci zahrnuli do metaanalýzy studie, které srovnávaly akupunkturu s běžnou léčbou, jako jsou léky proti bolesti dostupné bez předpisu a další obvyklé medikamenty. Zkoumali také studie, v nichž pacienti dostávali jen předstíranou akupunkturu, při které byly jehličky vpichovány jen na povrchu kůže, nebo kde se pacienti v kontrolních skupinách léčili jehličkami, které se nenápadně skládaly a nezajížděly do kůže. Nakonec tým doktora Vickerse zjistil, že asi polovina pacientů, kteří byli léčeni skutečnou akupunkturou, pociťovala úlevu ve srovnání se zhruba třiceti procenty těch, kteří ji nepodstoupili.

Na tomto výzkumu se podílelo třicet nebo čtyřicet lidí z celého světa a celkově jsme se shodli, že to je z klinického hlediska významný rozdíl v účinnosti“, řekl doktor Vickers. „Zejména s ohledem na to, že se jedná o relativně neinvazivní a relativně bezpečný postup.

Andrew VickersDoktor Andrew Vickers, vedoucí mezinárodního výzkumného týmu.

Doktor Vickers se domnívá, že z výsledků výzkumu je zřejmé, že pacienti podstupující akupunkturu dostávají víc než jen psychologickou podporu. Řekl, že se nejedná o žádný placebo efekt nebo léčebný rituál.

V doprovodném článku od badatele z Kaiser Permanente doktora Andrewa L. Avinse, který se zaměřuje na bolesti svalů a kostí a preventivní medicínu, se píše, že vztah mezi konvenční medicínou a světem doplňkové a alternativní medicíny sice zůstává nejednoznačný, ale nový výzkum prý přináší závažné důkazy toho, že pro pacienty s různými typy chronické bolesti je skutečně trochu efektivnější léčba akupunkturou než léčení běžným způsobem.

Přeložil/a:
Magdalena Pehalová