Jak vzniká hospic

ČlánekMagdalena Pehalová

Společenství Androméda pracuje na výstavbě hospice u Rakovníka. Než se mu to podaří, poskytuje pečovatelské a jiné služby seniorům a pořádá různé akce. Paní Lenka Petříčková popisuje, jak nápad hospice vznikl a jak se práce vyvíjí. Přejeme hodně sil a energie.

Proč jsme se rozhodli pro stavbu hospice?
Na základě životních příběhů lidí našeho Společenství nás tato myšlenka provází přes 12 let. Začali jsme v Praze u prázdného stolu a hledali architekta, který by nám zpracoval studii. Nakonec nám pomohl Prof. Ing. arch. Ivan Ruller, který přednáší na Vysoké škole architektury v Brně. Vypracoval nám studii hospice ve variantách počtu 20 - 76 lůžek. Naším přáním bylo pomoci co nejvíce lidem a postavit hospic o 76 lůžkách. Na Ministerstvu zdravotnictví jsme byli informováni, že nejvyšší možný počet lůžek pro hospic je 32. V Praze se nám nedařilo sehnat finančně dostupný pozemek a při povodních v r. 2002 jsme přišli o vybavenou kancelář. Větší ztráta však postihla našeho kolegu, který při povodni přišel o veškerý svůj majetek. Když jsme zvládli to nejhorší, pokračovali jsme v hledání pozemku pro výstavbu hospice a zjezdili desítky nemovitostí.
V září roku 2004 jsme ve Velké Chmelištné koupili budovu bývalé hospody s přilehlými pozemky. Na základě pořízení sídla jsme v únoru roku 2005 založili občanské sdružení Společenství Androméda.

Proč obnovujeme zakoupenou budovu?
Zakoupená budova byla 12 let bez provozu a také její okolí, zarostlé nálety a plevelem, bylo v zanedbaném stavu. Stanovili jsme si následující úkol – budovu opravit a vytvořit zázemí pro další výstavbu. Zprovoznit zde velkokapacitní kuchyň a společenský sál, ve kterém budeme prezentovat náš záměr. Vybudovat ve Velké Chmelištné areál pro zdravotně postižené a staré lidi a také menší hospodářství, které bude sloužit jako terapie pro zdravotně postižené. Cílem je postavit hospic sv. Antonína a sv. Terezky.

Budova prochází rekonstrukcí (dokument Adobe PDF)rekonstrukcí, kterou provádíme velkým dílem z vlastních peněz a po zaměstnání. Rekonstrukce byla zahájena výměnou střešní krytiny a terénními úpravami. Skladové a manipulační prostory pro provoz kuchyně jsme museli řešit přístavbou ke stávajícímu objektu. Nové prostory jsme využili také pro vybudování kotelny. Na stavbě pracujeme za každého počasí, abychom zužitkovali drahocenný čas o víkendech a dovolených. Ve staré budově jsme museli vysekat nové vedení elektroinstalace, vybudovat sociální zázemí a odpady, postavit nové příčky, oškrábat staré omítky, naštukovat stěny a stropy. Vyměnili jsme stará okna za nová a postupně zateplovali nově vytvořené půdní prostory.

Rekonstrukční práce na zakoupené budově přinesly svůj výsledek. Dvě třetiny objektu žijí svým životem. Zprovoznili jsme velkokapacitní kuchyň, sklady, sociální zázemí s WC pro vozíčkáře, společenský sál a kotelnu. Začínáme shánět vybavení stacionáře pro seniory, který zřizujeme na konci objektu. Od května letošního roku poskytujeme Pečovatelskou službu Androméda a svoje služby (dokument Adobe PDF)služby tak rozšíříme. Na výstavbu hospice intenzivně sháníme peníze.

Více informací najdete na našich stránkách.

Společenství Androméda (dokument Adobe PDF)Společenství Androméda

Sdílet článek

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. ©Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843