Zvažuji, že bych doma pečovala o těžce nemocného tatínka. Na jaký příspěvek mám nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 5. června 2017 zobrazit původní dotaz
Dobry den.mam.otazku muj.otec ma.rakovinu na jatrech ceka ho.transplatace.stale mu neni dobre atd a.ja pracuju na.12hod smeny muzu se.zeptat mam.narok.na.neco nake.penize a byt snim.doma a.normalne byt zamestnana a estli.ne na.co.mam.narok dekuji kumberiva
Michala
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Kumberivá,

oceňuji, že hledáte možnosti, jak umožnit nemocnému tatínkovi pobývat doma. Jestli tomu dobře rozumím, zvažujete, jestli dál pokračovat ve Vašem zaměstnání nebo ne a zvažujete, pro jakou možnost se rozhodnout.

Pokud jste zaměstnaná a zároveň se chcete starat o tatínka, můžete využít tzv. ošetřovné, což je finanční příspěvek, který je určen zaměstnancům, kteří se starají o nemocného člena své domácnosti. Tento příspěvek je možné čerpat maximálně 9 kalendářních dní. Nevím, jestli s tatínkem bydlíte ve společné domácnosti. Pokud ne, nemáte na tento příspěvek nárok, ale můžete požádat o tzv. odstranění tvrdosti zákona.

Tatínek také může pořádat o příspěvek na péči. Tento příspěvek je určen lidem, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebují pomoc druhé osoby při zajištění běžných denních činností (nákup, vaření, hygiena, oblékání apod.). Je určen tzv. stupeň závislosti (což záleží na tom, kolik věcí zvládne tatínek sám a s kolika věcmi potřebuje pomoct) a podle tohoto stupně se určuje výše příspěvku (aktuálně je to 880 – 13 200 Kč). Z tohoto příspěvku si pak tatínek může platit pomoc, kterou můžete poskytnout buď Vy, jakožto blízká osoba, nebo nějaká profesionální služba (např. pečovatelská služba). Pokud by byl tatínkovi příspěvek přiznán ve stupni druhém a vyšším a Vy se rozhodla s ním zůstat doma a pečovat, pak Vám doba, po kterou tak budete činit, bude započítávána jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění – tedy jako doba odpracovaná.

Někteří pečující, pokud to jejich práce umožňuje, se domlouvají se zaměstnavatelem na práci z domova, někteří se domlouvají na neplaceném volnu, někteří dál chodí do práce a čas, kdy nejsou doma, pokrývají tím, že se se střídají s dalšími pečujícími u nemocného nebo využívají pečovatelské služby.

Držím Vám palce, ať najdete vhodný způsob, jak tatínkovi zajistit potřebnou péči.

S pozdravem

Barbora Váchová