Zůstane mi vdovský důchod i v důchodovém věku?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 4. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,pobírání víc jak třicet let vdovský důchod.Za dva roky jdu do důchodového věku,ale na svůj starobní důchod nemám nárok, nesplňují podmínky.Zůstane mi vdovský

Věra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že pobíráte už víc než 30 let vdovský důchod a že za dva roky Vás čeká věk pro starobní důchod. Také ale píšete, že pro příjem starobního důchodu nesplňujete podmínky. Ptáte se, zda Vám vdovský důchod zůstane.

Dobrý den, Věro,

vzhledem k tomu, že pobíráte vdovský důchod již přes tři desítky let, usuzuji z toho, že splňujete některou z podmínek, vyjmenovaných v zákoně pro to, aby Vám byl vyplácen vdovský důchod i po uplynutí roční lhůty od smrti Vašeho manžela.

A protože k výplatě starobního důchodu je třeba splnit pouze hranici důchodového věku a mít potřebnou dobu důchodového pojištění, usuzuji z Vašeho dotazu, že nárok na starobní důchod nemáte právě kvůli nesplnění druhé z uvedených podmínek.

Vdovský důchod by Vám náležel i v případě, že byste za dva roky začala starobní důchod pobírat, (šlo by o tzv. souběh důchodů). Nevidím tedy překážku v tom, aby Vám vdovský důchod byl nadále vyplácen, pokud budete i nadále splňovat některou z podmínek k tomu potřebných. A to i přesto, že nesplníte podmínky pro vyplácení důchodu starobního.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz