Ztratila jsem kdysi při autonehodě rodiče a sestru, nyní mám pořád strašný strach o své blízké, co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 11. dubna 2009 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám takový problém a nevím, jak ho řešit. Mám pořád hrozný strach o své blízké, manžela a děti. Pokaždé, když někam odjíždějí, např. do školy a do práce je mi špatně od žaludku, myslím jen na to nejhorší, že se jim něco stane, autonehoda, nebo tak něco a nedokážu to ovládnout. Vždy se úplně třesu, nedokážu se na nic soustředit, dokud si nejsem jistá, že je vše v pořádku. Snad je to tím, že mi autonehoda kdysi vzala rodiče a sestru. Co mám dělat? Jak se toho strachu zbavit? Děkuji mockrát. S pozdravem Blanka.
Blanka
Píšete, že máte veliký strach o své blízké, který Vás až paralyzuje - třesete se a nemůžete se na nic soustředit. Jestli tomu dobře rozumím, Vaše obavy se týkají cestování a dáváte to do souvislosti s tragickou autonehodou, která postihla Vaše rodiče a sestru.

Dobrý den, paní Blanko,

život je opravdu plný nebezpečí. Abychom mohli žít v klidu a bez úzkosti, chrání nás psychické obrany, které způsobují, že zkrátka na daná nebezpečí nemyslíme, do určité míry si je nepřipouštíme. Některým lidem ale z různých důvodů tyto zdravé obrany nefungují. Vaše hypotéza, že je to tím, že jste při autonehodě přišla o rodiče a sestru, se mi zdá pravděpodobně správná.

Nepíšete sice nic o tom, kdy se Váš strach objevil, ale předpokládám, že před touto tragédií jste jej nepociťovala.

Tragická událost, při níž zažijeme něco, s čím jsme nepočítali a nebyli na to připraveni, vždy způsobí výrazné oslabení nebo úplnou ztrátu psychických obran, které nás běžně chrání před strachem ze životních nástrah. Říká se, že znakem vyrovnání se s tragickou událostí a „zahojení“ psychického traumatu, který způsobila, je návrat životu prospěšných iluzí. A právě k tomu u Vás, zdá se, nedošlo.

Velmi bych Vám doporučovala, paní Blanko, abyste vyhledala pomoc psychologa, který by Vám pomohl zpracovat trauma, jež jste utrpěla tak, aby Vám již nemuselo v takové míře zasahovat do Vašeho současného života. Není to snadná ani rychlá cesta, ale věřím, že stojí za to ji podstoupit.

Přeji Vám hodně sil.

Alexandra Lammelová