Změna stupně závislosti bez udání důvodu

Odpověď na dotaz ze dne 11. listopadu 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pracuji jako terénní sociální pracovník v Plzni a obracím se na vás s dotazem ohledně jednoho našeho klienta s rakovinou. My s ním pracujeme z jiných důvodů, než je tato nemoc. Klient má průkaz ZTP/P a byl ve stupni IV (úplná závislost). Jeho stav se nijak nelepší, ale přesto mu to bylo sníženo na stupeň III (těžká závislost). Podle jeho slov mu to bylo pouze písemně oznámeno, ale nebyl uveden žádný důvod. Asi před půl rokem podal odvolání, ale nic se nezměnilo ani nepřišla žádná odpověď. Klientovi vadí, že tato změna s sebou nese i změnu v přiznaných penězích na pečovatelku. Můžete mi, prosím, poradit, kam se klient může obrátit a jak by měl dál postupovat? Děkuji. Jiří Frýbert
Jiří Frýbert
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o svém klientovi, který má rakovinu. Původně mu byl přiznaný IV. stupeň závislosti na pomoci druhé osoby. Pak ale - podle jeho vlastních slov - dostal písemné oznámení o změně z IV. stupně na III., a to bez udání důvodu. Před půl rokem podal odvolání, nicméně doposud nedostal žádnou odpověď. Chcete vědět, kam se nyní obrátit a co je možné dělat.

Dobrý den, pane Frýberte,

snížení přiznaného stupně závislosti se obvykle opírá o nová zjištění získaná šetřením. Tomu, jak situaci popisujete, ale rozumím tak, že k žádnému dalšímu šetření nedošlo.
V každém případě však Úřad práce standardně neposílá v případě takové změny oznámení, nýbrž rozhodnutí – a rozhodnutí musí obsahovat zdůvodnění. Na fakt, že se jednalo o rozhodnutí, ukazuje i to, že se pán odvolal (proti oznámení není možné se odvolat).

V této souvislosti jsem zavolala na Kontaktní centrum Úřadu práce (844 844 803) a tlumočila Váš dotaz. Pracovník mě odkázal přímo na Oddělení příspěvků na péči referátu nepojistných sociálních dávek Úřadu práce v Plzni (jedná se o kontaktní pracoviště ÚP). Agendu příspěvků na péči má na starost paní Prošková a telefonický kontakt na ni je 950 148 456. Ta Vás bude přinejmenším umět nasměrovat na konkrétního pracovníka, který za šetření zodpovídá.

Doporučuji obracet se s dotazy na průběh a zdůvodnění rozhodnutí v konkrétních případech na pracovnici/pracovníka ÚP, který šetření vede. Pokud byste Vy, resp. Váš klient měli dojem, že došlo k pochybení, přikládám odkaz, kde si můžete stěžovat: http://www.mpsv.cz/cs/73.

Přeji Vám i Vašemu klientovi, ať dobře pořídíte.

S pozdravem

Juliána Bindásová