Žiji v Německu a chci se účastnit dědického řízení po rodičích. Nedostala jsem obesílku. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Moji rodiče během jednoho měsíce umřeli. Já a můj bratr jsme zdědily byt, který se má prodat a peníze z prodeje rozdělit. Žiji již přes 30 let v Německu. S bratrem nemáme už deset let žádný kontakt, ale teď chce po mě plnou moc k projednávání dědictví. Ani se nezeptal, jestli můžu přijet, což samozřejmě můžu. Cesta mi trvá jen dvě a půl hodiny. Pokud té plné smlouvě dobře rozumím, tak on s těmi penězmi z prodeje bytu může nakládat jak uzná za vhodné. Co se stane dál, když mu tu plnou moc nedám? Zastupující notář mne do dneška nekontaktoval. Co mám dělat? Děkuji za odpověď.
Zoy

Dobrý den,

bez plné moci Vás bratr v dědickém řízení nemůže zastupovat. Pokud se chcete dědického řízení účastnit osobně, mělo by to být naprosto samozřejmé. Doporučuji telefonicky kontaktovat notáře, který je pověřen vedením dědického řízení, a zjistit od něj podrobnosti. Zejména ho tímto způsobem můžete informovat, že se chcete osobně účastnit jednání, že jste ochotna přijet z Německa apod.

Je možné, že Vás notář obesílal na jemu známou adresu v České republice, případně Vás vyrozumíval skrze vývěsku na úřední desce soudu, protože neměl Vaši současnou adresu v Německu. Reálně se k Vám tak informace o průběhu dědického řízení nemusely dostat. To však nic nemění na tom, že se můžete notáři ozvat, sdělit mu adresu pro doručování v Německu a sdělit Váš zájem na osobní účasti.

Pokud jde o rozdělení dědictví, prodej bytu a rozdělení peněz z prodeje mezi Vás a bratra je pouze jednou z možností. Můžete se domluvit tak, že jeden z Vás si byt nechá a podíl druhého vyplatí. Pokud nicméně byt prodáte a rozdělíte si peníze, pak se svou polovinou peněz můžete každý nakládat podle sebe. Uvádíte tedy správně, že se svým podílem může bratr naložit, jak uzná za vhodné.

S pozdravem

Barbora Vráblová