Žiji s dětmi v Británii 10 let, chodí na základní školu. Jak žádat o sirotčí důchody z Čech? Je lhůta na vyřízení?

Odpověď na dotaz ze dne 25. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobri den děkuji za odpověď z předchozí správy. Žijí ve velké Británii už 10 let mě děti chodeji do základní školí manžel si je neosvolil tak by nebyl problém zadat sirodči důchod na nezletilé? I když zijem v cizině? A co je nutné sebou přinést na pobočku? A prosím jaká je je lhůta na viřizeni? A jaká částka se pobírá na jedno dítě předem děkuji za odpověď
Pavlina
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Pavlíno,

zažádat o sirotčí důchod určitě můžete, zda Vašim dětem bude opravdu přiznán, nejsem schopná s úplnou přesností říct. Česká správa sociálního zabezpečení nejlépe výhodností podle rodných čísel, zda nejsou další okolnosti, které by přiznání bránily. Doklady, které jako zákonný zástupce budete při podání žádostí o sirotčí důchody potřebovat, jsou: úmrtní list, rodný list osiřelého dítěte, doklad o studiu (po ukončení povinné školní docházky, důchodový výměr zemřelého). Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů.
Přesný výpočet důchodu provádí ČSSZ pouze v souvislosti s řízením o nároku na důchod. U sirotčího důchodu výši ovlivňují především dvě skutečnosti: délka doby důchodového pojištění po zemřelé osobě a výše jeho výdělků dosažených v rozhodném období. Sirotčí důchod má dvě části a to, výměru základní a výměru procentní. Základní výměra je jednotná pro všechny důchody a stanovuje ji zákon o důchodovém pojištění. Výše procentní výměry činí 40 % procentní výměry důchodu, který pobírala (nebo by pobírala) zesnulá osoba k datu úmrtí. Pro Vaši obecnou orientaci můžete zkusit využít kalkulačku výpočtu, neručím však za její přesnost.

Pro podrobnější informace prosím kontaktujte ČSSZ na čísle +420 257 066 077.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová