Zesnulý bratr měl dceru, nevídali se, chce se dědictví vzdát. Mohu po ní žádat náhradu výdajů za pohřeb?

Odpověď na dotaz ze dne 22. července 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, nedávno mi zemřel bratr. Měl dceru které je 19 let .Vztah s ní neměl dobrý nevídali se ,dcera se k němu znala jen když chtěla něco platit. Nestarala se ani jeho pohřbení. Pohřeb jsem zaplatila já jako jeho sestra. Nyní čekáme na notářku ....bydlel v bytě s peč.sluzbou do konce měsíce musím vyklidit jeho byt jinak po mě město bude nárokovat za nájem. Dcera se chce po něm všeho vzdát ...mohu být vyklid před schůzkou u notářky a je vůbec nějaká šance dostat z neteře výdaje za pohřeb , může se i toho zřeknout nebo je to její povinnost se o otce postarat.Dekuji Peterková
Zdenka

Dobrý den,

nejprve je dobré postavit najisto, že náklady pohřbu se hradí z pozůstalosti. Hradí je dědici podle poměru svých dědických podílů. Pokud byste tedy byla jediným dědicem, hradila byste pohřeb z pozůstalosti, co by Vám připadla. Pokud by dědila jen dcera Vašeho bratra, mohla byste po ní požadovat úhradu nákladů.

Dcera Vašeho bratra je jako potomek zůstavitele nepominutelným dědicem. To znamená, že zákon chrání její právo na část pozůstalosti. Jedná se však o právo, nikoliv povinnost. Má zároveň možnost dědictví odmítnout, buď s výhradou povinného dílu (připadne jim čtvrtina jejich zákonného dílu nezatížená dluhy), nebo celé. Vzhledem k tomu, že jako potomek zůstavitele dědí v první dědické třídě, při odmítnutí dědictví z její strany by následně dědili rodiče Vašeho bratra. Pokud by z jakéhokoliv důvodu nedědili oni, dědili by sourozenci zůstavitele – Vy (popř. další sourozenci).

Náhradu nákladů na pohřeb můžete po dědicích nárokovat z jejich dědických podílů. To samozřejmě platí, jen pokud byste celou pozůstalost nedědila Vy. Pokud by dcera Vašeho bratra odmítla dědictví, nelze po ní požadovat ani náhradu nákladů na pohřeb.

Co se týče vyklizení bytu, je dobře, že jste se dohodla s pronajímatelem o ukončení nájemného. Ve Vašem případě by neměl být problém vyklizení bytu po Vašem bratrovi. Shromážděné věci doporučuji uschovat někde pohromadě pro notáře, a to buď ve veřejném skladišti, nebo i u Vás jako u schovatele. Během dědického řízení pak musíte umožnit notáři přístup k věcem a jejich případné ocenění.

S pozdravem

Barbora Steinlauf