Zemřela mi babička, když jsem byla v Anglii. Zazlívám jí, že mi nedala šanci se rozloučit. Jak si odpustit?

Dobrý den. Je mi 20 let a dnes jsem byla na pohřbu mé babičky. Žádného prarodiče už nemám. Babička měla asi před 5 lety mozkovou mrtvici a to byla velká změna. Nic nebylo jako dřív, ale pořád tady byla. Pak přišli další komplikace a poslední rok a půl strávila v domově důchodců - jen jako ležák a postupně slábla. Nikdy nebyla osamělá - moje rodina i strejdy a ostatní - všichni jsme jí pořád navštětovali. Občas jí bylo líp, občas hůř a často i říkala " jak jí už ten život nebaví a chtěla by umřít". Na konci října jsem se stěhovala do Anglie s tím že o Vánocích bude babička mezi prvníma koho navštívím, ale mamka mi několikrát říkala, ať s tím moc nepočítám - její zdravotní stav se pořád zhoršoval. A babička před týdnem umřela. Mamka s ní byla do posledního okamžiku a držela jí za ruku. Já mám svědomí čistě, vím že jsem babičku navštětovala kdykoliv sem mohla, před odjezdem sem se s ní rozloučila, mamka jí vždycky pozdravovala a stačil jí přijít i pohled.. Já mám ale pocit, jak jako kdybych na ní byla uvnitř naštvaná, že mi nedala šanci se rozloučit a znovu jí vidět o Vánocích.. Všichni mi říkají, ať sem ráda že jsem babičku poslední měsíc neviděla.. Že to nebyl hezký pohled a že už je ani nedokázala vnímat.. Ale i přesto. Strašně mě mrzí, že už sem nikdy neměla šanci jí vyprávět o tom co jsem v Anglii zažila. Takže ani nevím na co se ptám.. Jak si mám odpustit, že jsem se s babičkou ještě neloučila? Děkuji

Shrnutí dotazu

Dobrý den. Je mi 20 let a dnes jsem byla na pohřbu mé babičky. Žádného prarodiče už nemám. Babička měla asi před 5 lety mozkovou mrtvici a to byla velká změna. Nic nebylo jako dřív, ale pořád tady byla. Pak přišli další komplikace a poslední rok a půl strávila v domově důchodců - jen jako ležák a postupně slábla. Nikdy nebyla osamělá - moje rodina i strejdy a ostatní - všichni jsme jí pořád navštětovali. Občas jí bylo líp, občas hůř a často i říkala " jak jí už ten život nebaví a chtěla by umřít". Na konci října jsem se stěhovala do Anglie s tím že o Vánocích bude babička mezi prvníma koho navštívím, ale mamka mi několikrát říkala, ať s tím moc nepočítám - její zdravotní stav se pořád zhoršoval. A babička před týdnem umřela. Mamka s ní byla do posledního okamžiku a držela jí za ruku. Já mám svědomí čistě, vím že jsem babičku navštětovala kdykoliv sem mohla, před odjezdem sem se s ní rozloučila, mamka jí vždycky pozdravovala a stačil jí přijít i pohled.. Já mám ale pocit, jak jako kdybych na ní byla uvnitř naštvaná, že mi nedala šanci se rozloučit a znovu jí vidět o Vánocích.. Všichni mi říkají, ať sem ráda že jsem babičku poslední měsíc neviděla.. Že to nebyl hezký pohled a že už je ani nedokázala vnímat.. Ale i přesto. Strašně mě mrzí, že už sem nikdy neměla šanci jí vyprávět o tom co jsem v Anglii zažila. Takže ani nevím na co se ptám.. Jak si mám odpustit, že jsem se s babičkou ještě neloučila? Děkuji

Odpověď na dotaz

Dobrý den, Adélo,

z Vašeho dotazu je poznat, že jste měla babičku opravdu ráda. A také, že jste dělala, co jste mohla, abyste s ní byla v kontaktu. Všímáte si pocitu, jako kdybyste na ni byla uvnitř naštvaná - věřte, že je to normální. Smrt našich blízkých v nás umí rozehrát celou plejádu pocitů a tedy i ty negativní. Zlobíme se, protože jsme bezmocní. Smrt je totiž vždy nějak nevyzpytatelná a nevypočitatelná a tak nás často překvapí nebo zaskočí. I když se snažíme sebevíc, vždy má nad námi lidmi tak trochu "navrch". A to znamená, že často bývá všechno trochu jinak, než jak by si to člověk představoval a přál. S tím nikdo nic nenadělá, tohle musíme zkrátka přijmout. Až to bude možné a vhodné, můžete přijít na hřbitov k hrobu Vaší babičky, znovu se s ní rozloučit, v duchu jí trochu povyprávět o Anglii, zavzpomínat. Od toho hřbitovy jsou.

Mějte se hezky, ať se Vám daří a ať jsou i ty letošní vánoce pro Vás nakonec svátky radosti a pokoje.

Jiří Černý

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843