Zemřelá matka mě navštěvuje ve snech. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 25. ledna 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. V srpnu mi bude 55let a letos to budou 3roky co mi zemřela matka na následky dlouhé nemoci.Pohřeb jsme nedělali a rozhodli jsme se mamku spálit a urnu s popelem mám doma v obýváku.Od té doby co matka zemřela mám hrozné zlé sny,pořád se mi o ní zdá.V jakémkoliv snu proběhne stále to samé.Vždy je na mě má matka naštvaná,vyčítá mi,hubuje s ničím semnou nesouhlasí. Postupně mi začnou do snu "lézt" další příbuzní a rodina,kteří jsou také dávno na "onom světě".Také se mi občas v bytě stávají nevysvětlitelné věci.Už jsem začala přemýšlet i o tom,že popel matky nechám vsypat do země na hřbitov kde odpočívá její rodina. Prosím o radu jak se zbavit zlých snů,co mám dělat abych už měla klid a pořád na to nemyslela.A myslíte,že by vsyp částečně pomohl zbavit se toho všeho? Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Lucie Charvátová
Lucie
Podle toho, co píšete, to vypadá, že vztah mezi vámi a maminkou není uzavřený. Je možné, že se potřebujete k něčemu vrátit, něco probrat, možná odpustit, vysvětlit si, obhájit..

Vážená paní Lucie,

nevím samozřejmě, jaký byl Váš vztah s maminkou, jestli a co v něm zůstalo nevyřešené, ale podle toho, co píšete, to vypadá, že vztah mezi vámi není uzavřený.

Je možné, že se potřebujete k něčemu vrátit, něco probrat, možná odpustit, vysvětlit si, obhájit…

A taky nevím, zda o tom máte s kým mluvit. Myslím, že byste s tím neměla zůstávat sama – zřejmě vás něco trápí, a dokonce možná ani sama nevíte co.

Kdybyste s někým o tom, co se vám děje, mluvila, možná by to vyšlo na povrch nebo se tím samo usadilo a uzavřelo.

Je samozřejmě také možné mluvit o tom s nějakým psychologem nebo někým, kdo se vztahy mezi lidmi zabývá.

Další potíž může být v tom, že podle toho, co píšete, neproběhl žádný rituál loučení s maminkou. Pohřby mají především velký smysl pro ty, kteří tu zůstávají, tedy pro pozůstalé.

Rituály obecně nám pomáhají projít změnami, i velmi těžkými. Pomáhají nám prožít to, co potřebujeme, emočně uzavřít nějakou kapitolu života i nějaký vztah s člověkem, který už není. Je mnohem těžší uzavřít něco takového bez rituálu.

Myslím, že rituál, který byste opravdu prožila, by Vám pomohl, nevím, zda vám přinese hned uklidnění, ale rozhodně věřím tomu, že nějaký způsob rozloučení s Vaší maminkou chybí.

Nevím, jaká byla a co by si sama představovala, ale možná vy to víte, a možná je to i to, co Vám ve vašich snech „vyčítá“.

Zkuste najít, co by Vám pomohlo – co pro sebe v tom potřebujete udělat – a možná napřed jako první krok o tom s někým, kdo Vám v tom může pomoci, mluvit. Je důležité najít, co opravdu potřebujete.

Držím Vám palce,

Ilona Peňásová