Zemřel nám děda z matčiny strany. Matka již nežije. Máme nárok na dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 4. října 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. V březnu tohoto roku nam se sestrou zemrel děda,otec s matčiny strany která už nežije.Máme prosim Vás nárok na dědictví od dědy i když jeho syn žije(k nám strýc) a jeho dcera naše maminka je mrtvá. Předem děkuji za odpověd. S pozdravem Březovský.
Dominik

Dobrý den,

v případě, že zůstavitel (Váš dědeček) po sobě nezanechal žádné pořízení pro případ smrti (např. závěť, odkaz atp.), dochází k dědění podle zákonné posloupnosti. Zákon stanoví, že v první dědické třídě dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel. Pokud nedědí některý potomek zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti. Rozdělení podílů se tedy bude odvíjet od toho, zda Vašeho dědečka přežila jeho manželka.

Pokud Vašeho dědečka přežila jeho manželka, je také dědicem. V tom případě se dědictví rozdělí nejprve na třetiny mezi podíl manželky, Vašeho strýce a Vaší maminky. Podíl Vaší maminky by se pak rozdělil mezi Vás a sestru, každé z vás by tedy připadla jedna šestina pozůstalosti.

V případě, že manželka Vašeho dědečka již nežije, bude se dědictví dělit na polovinu Vašeho strýce a na polovinu Vaší maminky. Onu polovinu Vaší maminky si pak rozdělíte Vy se sestrou, opět rovným dílem. Měla by Vám tedy správně připadnout jedna čtvrtina dědictví, stejně jako Vaší sestře. Vašemu strýci pak polovina.

S pozdravem

Barbora Steinlauf