Zemřel mi synovec, jeho matka si chce nechat urnu v domě. Nenaruší to vývoj jeho sourozence?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 5. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o radu. Před 2 měsíci mi zemřel synovec. Jeho matka si chce nechat urnu v domě. Je to dobře? V domě žije jeho tříletý sourozenec, nenaruší to nějak jeho vývoj? Zemřelý nežil v tom domě, nebyl tam rád. Díku za informaci

Pavla

Píšete, že před 2 měsíci zemřel Váš synovec a jeho matka si chce nechat urnu doma. Vyjadřujete obavy, zda je tomu tak dobře, zejména s ohledem na jeho tříletého sourozence. Také uvádíte, že zemřelý nebyl doma rád a nežil tam.

Dobrý den, Pavlo.

Někteří pozůstalí si nechávají urnu s popelem svého blízkého doma; z hlediska přijetí skutečnosti ztráty a vyrovnání se s ní to však není ideální. Může to však být jen přechodná záležitost — po určité době se pozůstalý může rozhodnout uložit urnu na hřbitov či do kolumbária. Mohla byste svou sestru či švagrovou v takovém postupu podpořit — netlačit na ni, ale motivovat ji, aby časem urnu uložila (nejlépe s nějakým rituálem pro rozloučení) na jiné místo než doma.

Nedovedu Vám odpovědět na otázku, zda přítomnost urny v domě může mít nepříznivý vliv na vývoj tříletého sourozence, nicméně se domnívám, že z hlediska odpoutání se a přijetí skutečnosti smrti (které ovšem tříleté dítě zcela nerozumí) by bylo lepší, kdyby urna alespoň po určité době byla uložena mimo domov. Na druhou stranu je zcela na místě na zemřelého vzpomínat, prohlížet si fotky, mluvit o něm. Možná je pro matku o to těžší ”odevzdat”, “dát pryč” z domu popel svého syna proto, že jejich vztahy zřejmě, jak naznačujete, nebyly v pořádku. Můžete o tom mluvit v rámci rodiny nebo by možná bylo dobré vyhledat pomoc psychoterapeuta.

Přeji Vám i Vašim blízkým, abyste tuto náročnou situaci ustáli co nejlépe a se vzájemnou láskou.

Alexandra Lammelová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Alexandra Lammelová

Mgr. Alexandra Lammelová

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz