Zemřel mi otec, urnu převzala jeho přítelkyně, nechce nám ji dát. Co mohu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 26. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den .umřel mi otec.pohreb byl hrazeny z jeho platební karty o který se postarala jeho přítelkyně.prevzala urnu a nechce nám ji dát abychom mohli ostatky uložit do hrobu.otidim co mám dělat.dekuji Jarka.
Jaroslava

Dobrý den,

podle § 92 občanského zákoníku platí, že nejsou-li ostatky uloženy na veřejném pohřebišti, má na jejich vydání právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil. Pokud žádnou takovou osobu neurčil, má na jejich vydání právo manžel, dítě nebo rodič, případně dědic. S odkazem na toto ustanovení doporučuji vyzvat přítelkyni otce, aby Vám urnu s jeho ostatky vydala, neboť nebyla-li otcem výslovně určena, neměla na vydání ostatků právo. Ostatky měly být vydány Vám.

S pozdravem

Barbora Vráblová