Zemřel mi otec. Jsem v pěstounské péči babičky. Mám nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 9. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

je mi 25 let a studuji na vysoké škole. Jsem v pěstounské péči babičky. Před asi dvěma lety mi zemřel otec. Mám nárok na sirotčí důchod, i když jsem v pěstounské péči a pobírám dávku na úhradu potřeb dítěte?

Vladislav
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Před 2 lety Vám zemřel otec. Jste v pěstounské péči babičky, je Vám vyplácen příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Je Vám 25 let, studujete. Ptáte se, jestli máte nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den,

pokud otec splnil potřebnou dobu pojištění, tak pravděpodobně nárok na sirotčí důchod mít budete. Sirotčí důchod Vám mohou přiznat a vyplatit i zpětně. Na sirotčí důchod je nárok po celou dobu, kdy budete z pohledu zákona nezaopatřeným dítětem, nejdéle do 26 let.

Nicméně pokud budete mít současně nárok na sirotčí důchod i na příspěvek na úhradu potřeb dítěte, tak Vám příspěvek na úhradu potřeb dítěte bude nadále náležet jen v případě, že bude vyšší než sirotčí důchod, a to pouze ve výši rozdílu mezi tímto příspěvkem a důchodem (dle §47g zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí ).

U nás v poradně nemáme s problematikou dávek pěstounské péče příliš mnoho zkušeností, tak pokud byste hledal více informací z praxe ohledně souběhu důchodu a příspěvku na úhradu potřeb dítěte, můžete se zkusit obrátit na některou z organizací, které se věnují poradenství v oblasti náhradní rodinné péče.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz