Zemřel mi nevlastní bratr. Je tu otec, sestra a maminka, ta se chce vzdát dědictví v můj prospěch. Jak se bude dědit?

Odpověď na dotaz ze dne 25. dubna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den , zemřel mi můj nevlastní bratr od jedné maminky. S bratrem byl nadhernej vztah. Chci se zeptat moje maminka se chce vzdát dědictví v můj prospěch . Jakej díl bych dědil ? Ještě tu ještě jeho otec a sestra . Nicméně otec se nestaral o bratra od miminka a byl svěřen mamince do péče . Muže taky dědit ?
Marek

Dobrý den,

pokud jsem správně pochopila Vaše rodinné vztahy, měli by po bratrovi dědit jeho rodiče jako dědici druhé dědické třídy, tedy maminka a biologický otec. Na otce se nevztahuje žádná z výjimek stanovených zákonem, pro které by nebyl způsobilý dědit. Je tedy velice pravděpodobné, že bude dědit přesto, že se o bratra nestaral a bratr byl svěřen do péče maminky.

Sourozenci, tedy Vy a sestra, dědí až ve třetí dědické třídě, tedy teprve tehdy, kdy nedědí rodiče. S největší pravděpodobností tedy dědit nebudete. Zároveň není ani možné, aby se maminka svého dědického podílu vzdala ve Váš prospěch. Vzdání se dědictví totiž připadá v úvahu pouze v situaci, kdy se dědic vzdává dědického podílu ve prospěch jiného dědice.

Překážka vzdání se dědictví však nebrání tomu, aby Vám maminka nabytý majetek převedla poté, co jej v dědickém řízení nabude.

S pozdravem

Barbora Vráblová