Zemře-li můj druh, se kterým mám dítě, budu mít nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 16. prosince 2017 zobrazit původní dotaz
Dobry den chci se Jen zeptat pokud zijeme jako druh a druzka pritel pobira castecny ivalidni duchod a chodi do prace mame spolu dite kdyby zemrel jestli mam narok na sirotci duchod I kdyz nejsme oddani diky za odpoved
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den Jano,

píšete, že máte dítě se svým druhem, se kterým nejste oddáni. Ptáte se, jestli byste měla nárok na sirotčí důchod, kdyby přítel zemřel.

Sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti, kterému zemře rodič. Pokud by tedy Váš přítel zemřel a pokud by byly splněny potřebné podmínky pro přiznání sirotčího důchodu, pobíral by sirotčí důchod Váš syn, nikoli Vy osobně. Pokud je osiřelé dítě nezletilé, přebírá za něj sirotčí důchod někdo jiný, často druhý rodič, který tyto peníze používá ve prospěch dítěte.

Podmínky pro přiznání sirotčího důchodu se týkají hlavně toho, zda zesnulý rodič získal potřebnou dobu pojištění. Zda byli rodiče osiřelého dítěte sezdáni, nehraje při posuzování nároku na sirotčí důchod žádnou roli.

Jiná je situace v případě vdovského/vdoveckého důchodu, ty jsou vyhrazeny pouze lidem, kterým zemře manžel nebo manželka. V případě úmrtí Vašeho druha byste nárok na vdovský důchod z tohoto důvodu tedy neměla.

Přeji Vám i Vašim blízkým vše dobré.

S pozdravem

Barbora Váchová