Ze zdravotních důvodů stále nemohu dokončit střední školu. Nepřijdu o sirotčí důchod a alimenty?

Odpověď na dotaz ze dne 6. března 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den, mám dotaz, mám zdravotní problemy uz hodne dlouho, stale jsem nedodelala skolu, protoze to nejde, ted kdyz mi v rijnu odbylo 22 let, jsem byla hospitalizovana v nemocnici a bohuzel pujdu znova, studuji střední skolu a pobiram sirotci důchod, kdyz nebudu moct chodit do skoly, kvuli zdravotním problemy, nebude mi odebrán sirotci důchod, zustane mi? A co se tyce alimentu, ty take? Dekuji mockrat.
Michaela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda byste měla nárok na sirotčí důchod a alimenty, pokud byste ze zdravotních důvodů nemohla studovat střední školu.

Dobrý den,

z webu umirani.cz kopíruji podmínky pro nárok na sirotčí důchod:

Za nezaopatřené dítě se pro nárok na sirotčí důchod považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26. roku věku, jestliže:

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje),
  • nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,
  • z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Z toho vyplývá, že pokud ze zdravotních důvodů nemůžete soustavně pracovat, měla byste mít až do věku 26 let nárok na výplatu sirotčího důchodu.

V případě dlouhodobé nemoci posuzuje zdravotní stav posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení (dále OSSZ). Co pro schválení potřebujete, by Vám měli sdělit na níže uvedeném kontaktu v Call centru České správy sociálního zabezpečení (dále ČSSZ). Poradna umirani.cz se na výživné nespecializuje, laicky předpokládám, že logika bude podobná, i když vyplácení výživného záleží na plátci, pokud odmítne, musela byste ho vymáhat soudně.

Doporučuji Vám ještě situaci ohledně sirotčího důchodu probrat na Call centru ČSSZ.

Přeji Vám hodně štěstí.

S pozdravem

Veronika Drnková