Zdědil jsem po otci dům, nemám ale klíče. Jak mám postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zemřel můj otec, jsem jediný dědic, dědické řízení trvá. Otec vlastnil dům, ve kterém žil sám. Potřeboval bych ten dům zkontrolovat, vyhodit věci z lednice atp., ale nemám klíče. Jak mám postupovat? Děkuji.

Pavel Strnad

Váš otec zemřel, jako jediný dědic jste zdědil jako dům. Píšete, že byste ten dům potřeboval zkontrolovat. Nemáte ale od domu klíče. Zajímá Vás, jak postupovat.

Dobrý den,

jako jediný dědic můžete během dědického řízení vykonávat běžnou správu nemovitosti, můžete proto do domu vstoupit a vykonat potřebnou údržbu domu. Do konce řízení dům ale nesmíte vyklízet ani z něj odnášet cennosti a jiné věci.

Postup k získání klíčů se bude odvíjet od toho, kde se klíče nachází. Jestliže se klíče nachází v úschově notáře, který vede dědické řízení, či zdravotnického nebo sociálního zařízení, kde Váš otec zemřel, pak je třeba požádat notáře o provedení opatření, na základě kterého Vám klíč bude vydán. Pokud jsou klíče u někoho z Vašich blízkých, můžete je požádat o vydání klíčů a uvědomit o tom notáře.

V každém případě je vhodné postupovat společně s notářem, tzn. uvědomit ho o svém záměru získat klíče od domu a navštívit dům za účelem údržby.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz