Zažádala jsem o sirotčí důchod pro svého syna. Jak dlouho trvá vyřízení žádosti?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 3. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den 22.3 2022 Jsem zadala sirotčí důchod jenže mi na Zelené v Ostravě řekli až za týden že si vyžádali nové potvrzení se školy. Jak dlouhou budu prosím čekat na dopis a vyplacení. Jelikož nám umřel otec od syna co jsem dostávala pravidelně alimenty děkuji za odpověď Zdražilová Monika

Monika

Otec Vašeho syna zemřel, přišla jste o příjem z alimentů, které na něj posílal. Na Okresní správu sociálního zabezpečení jste podala žádost o přiznání sirotčího důchodu pro Vašeho syna. Ptáte se, za jak dlouho přijde rozhodnutí o nároku na důchod a kdy začne být dávka vyplácena.

Vážená paní Moniko,

na stránkách České správy sociálního zabezpečení je uvedeno, že zákonná lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dnů, ale zpravidla je žádost vyřízena dříve.
Žadatel je písemně vyrozuměn, jak úřad rozhodl a od jakého data a v jaké výši byl sirotčí důchod přiznán. V písemném rozhodnutí je uvedena informace o termínu, ve kterém bude důchod vyplácen. Výplata je přiznána od data vzniku nároku, vyplatí ji zpětně ode dne smrti otce Vašeho syna. Při sepisování žádosti je možné požádat o poskytnutí zálohy. Pokud Vás pracovnice Okresní správy sociálního zabezpečení o této možnosti neinformovala, můžete se jí alespoň dodatečně na tuto možnost zeptat.

Pokud byste se díky situaci, která nastala, dostala do finančních potíží, můžete se na úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště informovat o možnostech podpory. Informace Vám poskytne také některá z občanských poraden.

S pozdravem

Ester Miffková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ester Miffková

Mgr. Ester Miffková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz