Zastupuji maminku v dědickém řízení. Sestra maminky nám předložila plnou moc k dědickému řízení, které vyřizuje na Slovensku. Jak to zvrátit?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
zastupují maminku v dědickém řízení. Sestra mé maminky nás postavila před hotovou věc a předložila nám plnou moc k dědickému řízení k podepsání s tím, že se jedná o ornou půdu po dědovi v sousedním státě. Dědické řízení se koná na Slovensku a děda zemřel v Jablonci nad Nisou. Z Jablonce nad Nisou je i osoba, která nám předložila plnou moc a já nechápu proč se to vyřizuje, až na Slovensku, když pohodlnější pro všechny pozůstalé je to vyřídit v místě úmrtí dědy. Můžete mi poradit jak toto zvrátit? Společná dohoda na čemkoliv mezi pozůstalými neproběhla. Děkuji za odpověď
S pozdravem P.P.

Pancho
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že zastupujete maminku v dědickém řízení. Její sestra Vám předložila plnou moc, jedná se o ornou půdu na Slovensku. Zajímá Vám, proč se to vyřizuje až na Slovensku, když by to pro všechny pozůstalé bylo pohodlnější vyřídit v místě úmrtí dědy. Ptáte se, jak to zvrátit.

Dobrý den,

v situaci, kdy je součástí pozůstalosti nemovitost, se místní příslušnost soudu určuje právě podle umístění nemovitosti, nikoliv podle místa posledního bydliště zemřelého člověka. Místní příslušnost soudu na Slovensku tedy byla zřejmě určena správně. To nic nemění na tom, že plnou moc k zastoupení v dědickém řízení nemusíte udělit a můžete se projednání pozůstalosti zúčastnit osobně.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz