Zařizuji nezletilé dceři sirotčí důchod, nežije se mnou, děda žádá o opatrovnictví. Komu důchod náleží?

Odpověď na dotaz ze dne 6. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat ceři je 15 let.Zarizujuji sirotčí důchod ale nežije se mnou soudem je určený opatrovník teď se stala taková věc že o opatrovnictví požádala jiná osoba než je určeno soudem soudní stání bylo odročeno a mě zajímá komu má být vyplacen sirotčí důchod je si myslím že zákona jen opatrovníkovi či ne protože četa se rozhodla že nechce bydlet s opatrovníkem a ani semnou a chce bydlet s dědou který žádá o opatrovnictví dekuji za odpověď
Josef
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Zařizujete nezletilé dceři sirotčí důchod, dcera s Vám nežije a soudem je určený opatrovník. Dcera s Vámi nebydlí, nechce bydlet ani s opatrovníkem a rozhodla se bydlet s dědou, který žádá Vaši dceru do opatrovnictví. Zajímá Vás, komu má být vyplacen sirotčí důchod dcery, který pro ni (jako její zákonný zástupce) vyřizujete.

Dobrý den, pane Josefe,

podle zákona o důchodovém pojištění: „příjemcem sirotčího důchodu je oprávněný (nezaopatřené dítě) nebo jeho zákonný zástupce nebo opatrovník anebo zvláštní příjemce“. Vzhledem k tomu, že Vaše dcera je nezletilá, příjemcem jejího důchodu bude její zákonný zástupce nebo její opatrovník. Pro úplnost, sirotčí důchod slouží k úhradě potřeb Vaší dcery.

Oldřich Hanibal