Zaplatila jsem pohřeb bývalého manžela. Mohu o proplacení nákladů požádat nějakou instituci?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
zemřel můj bývalý manžel, 67 let. O své děti se téměř celý žitost nezajímal, neplatil na něho náklady, ani dle rozhodnutí soudu na placení. Děti tudíž nedokázali ani z finančních důvodů řešit o vyřízení záležitosti ohledně způsobu záležitostí úmrtí.
Od r. 2011 jsem já v invalidním důchodu 3. stupeň. Zařídila jsem alespoň nutné záležitosti ohledně té osoby zemřelé. Náklady téměř 20 000 Kč jsem požádala jinou osobu o půjčku ohledně záležitosti ohledně uvedené záležitosti.
Mám nárok na některou instituci o uhrazení těchto nákladů ?
"Poznámka" - podrobněji samozřejmě nevypisuji ... :
Záležitosti a komunikace mne i bývalého manžela rovněž nefungovala. Bydlel 17 let v mém vlastnim bytě, byt byl pro něho od prvního dne na bydlení nově zrekonstruován, vše vybaveno, vše mu poskytnuto veškeré zařízení.
Na kontrolovat stav bytu jsem neměla odvahu, protože vyhrožoval, že mne "stejně zastřelí, že mne stejně shodí ze schůdů atd. Já, když byla v komatu, tak tento pán sdělil dětem "ať mama chcípne"...
Byla jsem po jeho úmrtí zjistila, že byt je naprosto zdevastován. Vše se musí jak nábytek, i kuchyň, přístroje atd. odstranit, zlikvidovat do kontejneru, vyčistit, desinfekce atd.
Děkuji za případné možné sdělení.
Dáša

Dáša

Váš bývalá manžel zemřel. O vaše děti se dlouhodobě nezajímal. Pohřeb jste zajistila Vy, náklady činily téměř 20 000 Kč. Ptáte se, zda máte možnost o proplacení těchto nákladů požádat nějakou instituci.  

Dobrý den,

o úhradu nákladů nelze žádat žádnou instituci. V některých případech ale můžete úhradu nákladů požadovat po dědicích zemřelého.

Právo na úhradu nákladů máte v případě, že se uhrazené náklady týkaly pohřbu zemřelého (např. zařízení obřadu, uhrazení urny či rakve, rozptyl apod.) V takovém případě máte právo na náhradu nákladů pohřbu po dědicích zemřelého, neboť náklady pohřbu se mají hradit z dědictví. Je pravděpodobné, že dědici se stanou děti zemřelého, uhrazení nákladů proto můžete požadovat z majetku, který po zemřelém jeho děti zdědí.

Dětem zemřelého bude notářem doručeno vyrozumění o zahájení dědického řízení. Doporučuji proto, abyste následně notáře seznámila s náklady, které jste po smrti Vašeho bývalého manžela vynaložila.

V některých případech notář dědické řízení zastaví, protože má dědictví jen nepatrnou hodnotu. Tento nepatrný majetek je pak vydán tomu, kdo uhradil náklady spojené s pohřbem.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz