Zamítnutí sirotčího důchodu

Odpověď na dotaz ze dne 11. listopadu 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, Mé kamarádce po nehodě zemřel přítel a po něm jí zůstal dnes již tříletý syn a bylo jí sděleno že přítel neměl odpracováný dostatek roků a sirotčí důchod pro syna jí byl zamítnut , Byl postup úřadů správný myslím že syn potřebuje zaopatření které mu otec před smrtí poskytoval. Děkuji Bíly Richard
Richard Bílý
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vaší kamarádce zemřel přítel a má v péči jeho dnes již tříletého syna, kterému nebyl přiznán sirotčí důchod z důvodu nedostatku odpracovaných let. Ptáte se, zda byl postup úřadu při zamítání sirotčího důchodu správný.

Dobrý den, pane Bílý,

pro nárok na sirotčí důchod je potřebná určitá doba účasti zemřelého na důchodovém pojištění. Pojištění si může každý platit buď sám, nebo ho za něj platí jeho zaměstnavatel.

Je možné, že přítel Vaší kamarádky nebyl účasten na pojištění dostatečně dlouhou dobu, a tím pádem nebyl jeho synovi sirotčí důchod přiznán, což je standardní postup. Bohužel nemám k celé situaci dostatek informací, proto bych v této nelehké životní situaci doporučovala kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde mohou Vaší kamarádce vysvětlit postup při rozhodování o přiznání sirotčího důchodu v jejím konkrétním případě, poté co uvede rodné číslo dítěte.

Po zamítavém rozhodnutí o přiznání sirotčího důchodu je také možné podat žádost o tzv. zmírnění tvrdosti zákona a prominutí potřebné doby pojištění pro nárok na vdovský a sirotčí důchod. Tato žádost se podává formou dopisu na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde Vaše kamarádka uvede závažné důvody, které ji k ní vedou. Těmto žádostem však nebývá moc často vyhověno.

Přeji Vám i Vaší kamarádce hezké dny.

Anežka Moravcová