Zajímá mě postup sepisování dříve vysloveného přání. Má proběhnout poučení lékařem před ověřením podpisu?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, není mi jasné jestli na Dříve vysloveném přání nejdříve proběhne poučení lékařem a jeho podpis nebo ověření dokumentu notářem a poté poučení lékaře? Děkuji
Dana Svobodová

Dana Svobodová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na internetovou poradnu s prosbou o informaci ke správnému postupu při sepisování dříve vysloveného přání. Zajímá Vás, jestli má poučení lékařem předcházet ověření podpisu dokumentu nebo naopak.

Dobrý den,

poučení lékařem by mělo předcházet sepsání dříve vysloveného přání, resp. při sepisování dříve vysloveného přání se předpokládá spolupráce s lékařem, protože lékař je schopen pacienta provést možnostmi léčby a vysvětlit možná rizika odmítnutí léčby. Poučení lékařem v tomto smyslu není pouze formální požadavek, ale jde také o praktický průběh sepisování dříve vysloveného přání. Podpis pacienta a jeho úřední ověření je poslední krok, který završí proces sepisování dokumentu. Co se týče struktury dokumentu, bývá poučení lékaře zpravidla přímo součástí textu dříve vysloveného přání a zpravidla podpis lékaře pod poučením je následováno podpisem pacienta.

V souvislosti s úředním ověřením podpisu raději upřesním, že zákon nevyžaduje, aby pacient sepisoval dříve vyslovené přání u notáře a aby podpis ověřoval notář. Úřední ověření podpisu může zajistit také advokát, zaměstnanec České pošty nebo obecních či krajských úřadů. Prakticky tedy dokument sepisuje pacient společně se svým lékařem, finalizovaný dokument pak podepíše a podpis se úředně ověří.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz